Vana Tallinn on nüüd… viin?!

 

Hanna Kaur, Liviko joogiarhitekt

 

 

Liviko Distillery Edition tootena lansseeriti täiesti uutmoodi tootena London Dry tüüpi vodka. Vana Tallinn Vodka on maitsestatud viin, mille peamine lõhna- ja maitsebukett on saadud vaid Vana Tallinna liköörist destillatsiooni teel eraldatud ühenditest.

 

Iga pisutki loomingulise inimese jaoks on ülim soov ja kirg luua midagi täiesti uut ja kordumatut. Vana Tallinn Vodka idee ja esimesed katsetused said alguse juba mõned aastad tagasi, kui hakkasime teaduspõhiselt ja laiapõhjalisemalt uurima taimedest destillatsiooniga eralduvaid ühendeid. Liviko investeeris uutesse seadmetesse nii tootmises kui laboris ja ka mina pühendasin suure osa ajast just destilleeritud toodete arendamisse. Laboris saab lasta fantaasial piirideta lennata ja katsetada kõiki teostatavaid ja ka reaalses tootmises teostamatuid ideid – just nii sünnivadki põnevad tooted. Uute ideede katsetamise aluseks on ka eelmiste meistrite legendaarsed tooted ja tehnoloogiad. Vana Tallinna liköör tähistab 2020. aastal juba 60. sünnipäeva. Ühe alkohoolse joogi nii iga näitab, et on loodud geniaalne maitseprofiil.

 

Destillatsiooniga saab likööri lahutada kaheks osaks – alkoholis lahustuvad lenduvad ühendid, mis annavad tootele iseloomuliku lõhna ja maitse ning mittelenduvad komponendid, mis loovad täidlase suutunde ja magususe. Kõige selle baasilt saigi alguse mõte kasutada just legendaarset Vana Tallinna likööri ja London Dry tüüpi džinni tehnoloogiat maitseviina loomiseks.

 

Toote loomisel võeti aluseks kolm alkoholikategooriat – liköör, viin ja džinn ning nende ühendamisel saadi täiesti uudne hübriidtoode. VT Vodka baasiks on legendaarne liköör Vana Tallinn, tootmistehnoloogiaks London Dry stiilis destilleeritud džinni traditsiooniline meetod ja toode on oma määratluse järgi maitsestatud viina kategoorias. Vana Tallinnast destillatsiooni teel eraldatud eeterlikud õlid moodustavad viinas iseloomuliku Vana Tallinna lõhna ning muudavad viina maitse eriliselt pehmeks ja magusaks, taandades piirituse teravaid noote. Tegemist on sürrealistliku kooslusega, kus lõhnas äratuntav magus ja vürtsikas Vana Tallinna liköör vastandub viina kuiva stiiliga.

 

Vana Tallinn Vodka baasiks on teraviljapiiritus, millele lisatakse destilleeritud Vana Tallinna liköörist valmistatud aromaatpiiritus ning kõik eelnev lahjendatakse spetsiaalselt töödeldud ja pehmendatud veega 37,5% vol-ni. Just madalama alkoholikontsentratsiooni juures tulevad magusad Vana Tallinna noodid eriliselt esile. Tootesse ei ole lisatud suhkruid, värvaineid ega muid lõhna- ja maitsekomponente.

 

Liviko on üle saja aasta tootnud alkohoolseid jooke ja kasutanud just neid samu tehnoloogiaid likööride ja viinade valmistamiseks. Traditsioonilised meetodid mängivad ka selles innovaatilises tootes põhirolli. Liviko liköörikeldris on meistrilt meistrile pärandatud teadmised ja kogemused, mida kaasaegsete seadmetega töötamisel tänases tootmises aluseks võetakse. Erinevate toodete loomiseks on aegade jooksul kasutatud sadu erinevaid taimi, kus igale taimele on leitud just tema koostises olevate iseloomulike ühendite eraldamiseks oma meetodid. Tänu sellisele meistrite pühendumisele on võimalik just täna luua niivõrd uuenduslik toode nagu seda on Vana Tallinn Vodka.

 

Vana Tallinn Vodka serveerimiseks on kaks põhilist viisi: klassikalise viinana pitsist puhtalt ja jahutatuna ning toatemperatuuril likööriklaasist aromaatsete liköörinüansside nautimiseks.

 

Uudne toode on loodud Liviko Distillery Edition sarja, sest oma tehasetuuriga oleme avanud kõigile soovijatele oma tootmise ning näitame uhkusega Liviko ajalugu, tänast tootmist ja räägime meistrite pühendumisel loodud toodete lugusid. Vana Tallinn Vodka on ehe näide just kõigist neist Liviko väärtustest.