Tere, hea lugeja!

Hoolimata õues vuhisevast tuulest ja kohati ikka veel üllatavatest külmakraadidest, on õhus tunda kevadet. Loodan, et see toob südamesse väikest lootust, et tulemas on päikselisemad päevad ja ajad. Aasta algus on olnud Eesti Sommeljeede Assotsiatsioonile tegus ja kiire. Teeme ettevalmistusi ees ootavateks suuremateks ja väiksemateks sündmusteks.
Mõnda olete juba näinud, mõned on kohe-kohe toimumas ja paljugi veel alles ees. Eelmise aasta lõpp ja praeguse aasta esimesed kuud on toonud meile mitmeid uusi koostööpartnereid ning on julgustav teada, et sommeljeendust toetavad paljud inimesed ja ettevõtted. ESA kevadine kursus täitus üle ootuste hästi. Ka see näitab ameti õppimise vastu jätkuvat huvi.

KIndlasti on meid ootamas pinevaid päevi. Maailmas toimub ärevaks muutvaid sündmusi, kuhugi ei ole kadunud ka viirus, mis veel meie koduhooviski möllab. Jääb üle vaid loota, et saabuvad ka lahendused.

Eesti Vabariigi sünnipäevale mingem siiski vastu lootusega südames. Ja mis peamine – et meie pokaalid oleks ikka ja alati pooltäis!

 

Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni juhatuse nimel

Kristjan Markii

Üheksas veinimess!

Veinimess toimub 10.-11. märtsil 2022 Tallinnas, Kultuurikatlas. Mess toob ühte kohta kokku restoranide-baaride esindajaid, edasimüüjaid ning veinisõpru erinevatest huvigruppidest ning annab seega võimaluse tutvustada oma tooteid ja brände, suurendada turuosa, leida ärikontakte ja uusi kliente. Messi põhiala eksponentideks on veinide või muude alkohoolsete või mittealkohoolsete jookide ning gurmeekaupade maaletoojad, edasimüüjad ja teised pakkujad. Lisaks toimub esmakordselt ka Eesti Aasta Veinide avalikustamine ning neid veine saab messil ka degusteerida. Sommeljeede 9. veinimess on suurim Eestis korraldatavatest avalikest veiniüritustest. Varuge aegsasti piletid. Leiate need Delfi piletitaskust.

Piletit ostma

Veinimessi koolitused

Lisaks muule toimub Veinimessi raames üksjagu põnevaid koolitusi. Uurige lähemalt!

P.S. Lähiajal saab nimekiri veelgi täiendust.

Koolituste nimekiri

Esimene eestlane sommeljeede EMi poolfinaalis

 

Möödunud aasta lõpul valiti Küprosel Euroopa ja Aafrika parimaid sommeljeesid. Ketri Leis tõi koju meie seni parima tulemuse. Intervjuus räägib ta lähemalt nii seekordsetest võistlustest kui sellest, mis imeasi ikkagi sommeljeesid võistlema ajab.

Loe SIIT.

Kristjan Peäske pälvis teenetemärgi

Valgetähe V klassi teenetemärgi sai tänavu ka Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni teeneline liige, toidukultuuri edendaja Kristjan Peäske! Palju õnne, jõudu ja jätkuvat inspiratsiooni! Loe teenetemärkide kohta lähemalt siit.

Nuputamist veiniilmast ehk ESA ristsõnad

 

Seekordsed ristsõnad on kokku pannud Karoline Reinhold, Eesti Parim Sommeljee 2021. Õigesti vastanute vahel loositakse välja auhind (karta on, et maitsev). Vastused palume saata 5. märtsiks aadressile info@sommeljee.ee. Märgusõna: “ESA ristsõna”.

Teema: Uus-Meremaa

Lahendama!

Teema: Mix & Match väljakutse

Lahendama!

Eesti kuulutati viinamarjakasvatusmaaks

Eesti on kuulub nüüd ametlikult  põhjapoolseimasse viinamarjakasvastus-vööndisse. Mida see tähendab tootja ja mida tarbija jaoks, räägib lähemalt Valgejõe Veinivilla perenaine Tiina Kuuler. Loe SIIT.

ESA tervitab uusi toetajaid!

Sommeljeeõpilaste esseed

Seekordses Pudelipostis avaldame lugemiseks paremaid palasid ESE 2021-2022 sommeljeekursuse õpilaste esseede seast.

“Vermut – Tavaline koirohuvein või peen aperitivo?”

 

Autor: Maris Kivistik

 

Loe esseed
“Sommeljeendus aastal 2030 – kaduv väärtus või trendikas amet?”

 

Autor: Triinu Teder

Loe esseed
“Winzer sekt – kas parim vahuvein Saksamaal ja Austrias?”

 

Autor: Eda Koppel

 

Loe esseed
“Bordeaux viimased aastakäigud – hoidmiseks ja investeeringuks või kiirelt konsumeerimiseks?”

 

Autor: Kevin Lilleleht

Loe esseed

ASI uudised

ASI Level 1 exam 

2021. aasta lõpus toimusid esimest korda ASI Level 1 eksamid. Eestist osales eksamil 27 kandidaati. Kokku osales 242 kandidaati 29 rahvusest. Eksami läbisid 171 inimest. Tulemused on leitavad SIIT.

ASI võistlused

Tšiilis, Santiagos, kuulutati välja the Best Sommelier of Americas 2022. Võitja tiitli pälvis argentiinlanna Valeria Gamper! Finalistide seas olid lisaks Argentiina sommeljee Martin Bruno ja Kanada sommeljee Hugo Duchesne.

ASI Diploma 2022 eksam 14. märtsil toimub ASI Diploma eksam. See on hea võimalus omandada rahvusvaheliselt tunnustud sommeljee sertifikaat. Eksami maksumus ESA liikmele ja koostöö-partnerile on 250€, teistele 350€. Huvilistel palume ennast registreerida SIIN.

Kuulamist!

“Vala välja” alustas uut hooaega

Joogisaade “Vala välja!” selle aasta esimene saade räägib mõdust. Kuula SIINMartin Hansoni, Keiu Virro ja Liisa Tageli saatekülalisteks on Nööskeri mõdumeister Kristjan Aruoja ja tehnoloogiaekspert Karl Räim. Eesti Vabariigi aastapäeval räägitakse aga joogisaateski lähemalt sellest, kuidas Eestist ühtäkki ametlik viinamarjamaa on saanud. Külla tulevad Tiina Kuuler ja Peke Eloranta.

Viskitundjad, võistlema!

ESA partnerite töökuulutused

Liitu ESA uudiskirjaga siin.