Head kolleegid ja koostööpartnerid!

Päike võtab üha kõrgemaid taevakaari ning kevadine värskus ja optimism on hinge pugemas. See annab lootust, et peagi saame pere ja sõpradega vähe vabamalt kohtuda, jagada üheskoos klaasikest head veini ja maitsvat sööki, muresid ja rõõmusid. Teadagi, jagatud mure on pool muret, jagatud rõõm on kahekordne rõõm.

Lihtsat sotsiaalset kontakti igatsevad vast enamik meist ja see aitab meil üle saada pidevalt kummitavast stressist. Stressi on meie alal palju ning kahjuks ei paista sellel kohati veel lõppu. Ma ei ole kindel, kui paljude koostööpartnerite uksed avanevad, kui võimalus antakse. Või kas kõigil maaletoojatel on algavaks hooajaks olnud piisavalt vahendeid varude täiendamiseks. Või kui mitmed sommeljeed meie seast on ametit vahetanud ja leiame neid hoopis teistel ametipostidel. Mõnel on lihtsam, mõnel raskem. Teisalt, kui saabub pidulik hetk, mil kõik avatakse, võib hakata kummitama tööjõukriis. On meil ju töötamiseks üks kõige vahvamaid valdkondi, ent nagu kriis on näidanud, siis paraku ka üks kõige haavatamaid.

Lihtsaid lahendusi ei ole. Kuid vastu pidamisel ja olukorrast väljatulekul saame üksteist toetada. Ka kõige väiksem toetusavaldus, olgu selleks lihtsalt hea sõna või väike tellimus võib tuua kellelegi terveks päevaks naeratuse näole või leiva lauale. Tellige palun lõuna- või õhtusöök meie HoReCa toetajate pakutavast või valige meelepärane vein ESA koostööpartnerite valikust. Meie kodulehel on välja toodud üle kolmekümne e-poe ja koju/kaasatellimise-võimaluse, kus peaks leidma võimalusi igas hinnaklassis ja igale maitsele. Või jälgige meie toetajaid sotsiaalmeedias, märkige nende postitusi meeldivaks ning miks mitte jagada neid oma sõpradelegi. Paljudele meie koostööpartneritele on iga väike tähelepanek motiveeriv ja iga tellimus võimaluseks üle elada järjekordne päev. See võib päästa aga nii mõnegi (suure tõenäosusega meile isiklikult tuttava) inimesel töökoha.

Kui teil on mõtteid või ettepanekuid, kuidas ESA saaks meie liikmeid ja koostööpartnereid paremini toetada, siis palun andke meile julgelt märku. Olemegi ju vormilt ühing, mille põhitegevus on ühendamine, toetamine ja edendamine.

ESA ja ESE juhatus püüab toimetustes hoida optimismi. Loodame enne suurt suve lisaks koolikurste lõpuniviimisele korraldada ka võistlused selgitamaks välja Eesti 2021. aasta Parima Sommeljee ning lisaks mõned vahvad degusteerimised. Tuleb veel natuke oodata, kuniks need võimalikuks saavad. Seniks püüdkem hoida tuju üleval ning loomulikult nautigem hääd lugemist, mida Pudelipost pakub.

 

 

Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni juhatuse nimel

Kristjan Markii
Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president

Kutsume uuringus osalema!

Oleme väga tänulikud, kui leiate umbkaudu 15 minutit, et vastata küsimustikule, mille lingi leiate allpool. Eesmärgiks on saada teavet Eestis elavate inimeste veinitundmise, tarbimisharjumuste ja veinieelistuste kohta nii kodus nautimisel kui restorane ja veinibaare külastades. Vastajate vahel loosime välja ESA sümboolikaga kingitusi ja peaauhinna, Fotografiska kinkekaardi väärtuses 100 eurot.

Vastama!

Tervitame kuldsponsorit!

ESA koostööpartnerite sekka lisandus suurepärase uudisena kuldsponsor, Balmerk Estonia OÜ, kes on Baltikumi juhtivaid alkoholi ja mittealkohoolsete jookide “all-in-one” täislahendust pakkuv importija-edasimüüja.

 

“Rõõm on tervitada uut kuldsponsorit meie koostööpartnerite sekka. Suurenenud ja uuenenud koostöö raames saame pakkuda kõigi Balmerk äridivisjonide ehk Dunkeri, Dekanteri ja Mediato põnevat tootevalikut meie koolitustel ja üritustel ning edendada meie joogikultuuri.”

 

Toredat koostööd soovides

Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon

Intervjuu BeerEst Challenge’i võitja Karl Tiirikuga

Veebruaris esitas Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon koostöös Momentin Balticsi ja Pilsner Urquelli pruulikojaga väljakutse õllehuvilistele üle maailma. Esimese BeerEst Challenge’i võitis eestlane Karl Tiirik. Pudelipost tegi võitjaga intervjuu, mida lugedes ka iseennast mõne küsimusega proovile panna saate.

 

P.S. BeerEst Challenge’i testi küsimusi saate aga läbi teha SIIN.

 

Intervjuud lugema!

Eesti Veinitee areneb jõudsalt

2020. aasta detsembris loodud MTÜ Eesti Veinitee koondab 19 tootjat. Siit leiate loo veinitee osalistest. Artikkel on pärit Tiina Kuuleri raamatust “Koduveini aabits”, mille viies täiendatud ja parandatud trükk ilmub raamatupoodidesse mai lõpus.

Raili Hein on teinud aga statistika Veinitee liikmete tootmismahtude ja toorainete kohta. Selle leiate SIIT.

Esimest korda valiti Aasta Veinid

MTÜ Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon kutsus sel aastal esimest korda kõiki viinamarjaveinide maaletoojaid ja -tootjaid osalema esimesel Aasta Veini konkursil. Konkursile saabus 408 veini. Professionaalidest koosnev žürii andis välja 28 kuld-, 84 hõbe- ja 120 pronksmedalit.

Vaata võiduveine

Sommeljeeõpilaste parimad esseed

Ka seekordses Pudelipostis on lugemiseks ESA sommeljeeõpilaste silmapaistvad esseed. Pealegi, reisimine võib ju olla veel raskendatud, ent vähemasti teemad viivad sel korral üle maailma – Prantsusmaale, Lõuna-Aafrikasse ja Hiinasse.

“Hiina – “uus vanim“ veinimaa?”

 

Autor: Paul Ojam

 

Loe esseed siit
“Chenin Blanc – Lõuna-Aafrika versus Prantsusmaa nii kvaliteedis kui mahus”

 

Autor: Reet Melia Sildre

 

Loe esseed siit

Beaujolais väärib avastamist 

Rünno Lumiste kirjeldab põnevaid veine loos “Morgon ehk väljapaistvad veinid Beaujolais Cru-de seas”.

Loe edasi

Parimad joogikaardid

Kui teie joogikaardid algavaks hooajaks veel päris valmis pole, siis ei hullu. Inspiratsiooni leiate näiteks 2020. aasta parimateks tunnustatud joogikaartidest. Vaata lähemalt SIIT.

Suurepärane uudis ASI-lt!

 

ASI avalikustas juhendid sommeljeede eksamite, võistluste ja koolituste korraldamiseks. Loe lähemalt SIIT.

Nuputamist veiniilmast ehk ESA ristsõnad

 

Allpool leiad vahva ristsõna, mis on koostatud crosswordlabs.com keskkonnas. Kõik, kes saadavad pildi või kuvatõmmise lahendatud ristsõnast aadressile info@sommeljee.ee 17. maiks, osalevad loosimises, mille auhinnaks on vahva ESA meene. Märgusõna: “ESA Ristsõna”.

Teema: Saksamaa

 

Koostaja: Eesti Sommeljeede Erakooli lektor Aivar Vipper

Lahendama

Aitame omasid!

Vaata nimekirja ESA toetajate ja sõprade e-poodidest. See on hea võimalus soetada häid jooke ja sööke ning samal ajal toetada sektori ellujäämist.

Ideid leiad ka sellest nimekirjast:

Dominic

Tsunft Uus Maailm

Fotografiska Tallinn

Platz

Kajakas Pizza

Carmen Catering ja Carmen Cafe

Pädaste

IBIS Tallinn Center

Brasserie 11

Kuulamist!

“Vala välja”

Pärast väikest pausi on tagasi joogisaade “Vala välja!”. Martin Hansonil ja Keiu Virrol oli külas Kristjan Markii, kes rääkis lähemalt Aasta Veinist ja sellest, kuidas läheb koroonaajal sommeljeede koolil. Kuula saadet SIIT.

“Turismitund”

Alustab uus turismiteemaline saatesari „Turismitund“, mis kajastab sektori uudiseid ja käivitamisplaane erinevate külgede pealt. Saade on eetris kord kuus ja saatejuht on Gregor Alaküla. Loe saate kohta lähemalt SIIT.

Liitu ESA uudiskirjaga siin.