Tere, head Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni liikmed, koostööpartnerid ja Pudeliposti lugejad!

Loodan, et teie aasta on möödunud tegusalt ja edukalt. Lugedes möödunud paari aasta aastalõputervitusi tekib déjà vu tunne – oleme viimastel aastatel hüpanud ühest keerulisest olukorrast teise ja siis järgmisesse ja järgmisesse. Elame huvitaval ajal, kus väljakutseid jagub meil kõigil mitmel rindel ja kohati tundub, et kergemaks ei lähe. Soovin kõigile jõudu ja tarkust nendega toime tulemiseks ning loodame, et peagi hakkab tunneli lõpus paistma valgus. Kõige selle kõrval ei tohiks me unustada oma lähedasi ja sõpru. Öeldakse, et elu suurimad rõõmud on tasuta – perekond, armastus, tõelised sõbrad ja aeg endaga. Ärgem unustagem töö ja argielu kõrval ka neid. Võtkem aega nii omaette mõtete mõlgutamiseks kui lähedastega aja veetmiseks, et aasta uus saaks alata hea tuju ja julgete ideedega.
Soovin teile muhedaid jõulupühi ja meeleolukat aastavahetust!

Kristjan Markii

Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon
President

WINE & BLIND 2022 esimene hooaeg oli igati edukas ja pakkus läbi hooaja mitmeid vahvaid maitseid ja palju põnevust. Esimese hooaja Wine & Blind võitjaks osutus pärast pingelist finaali Liviko Dream Team, kellele järgnes võistkond 4 Musketäri ja kolmanda koha saavutas Vala Välja võistkond. Võitjaid autasustati Wine Fortune’i kinkekaartidega veinidesse investeermiseks. Võitjateks saab lugeda muidugi kõiki osalejaid, kes said juurde palju postiivseid emotsioone ja tarkust. 

Wine & Blind 2023 – meelelahutuslik võistkondlik mõõduvõtmine veinide ja teiste jookide pimedegustatsioonis ning teadmistes.

Iga kuu kogunevad varem moodustatud võistkondade esindajad mõne ESA HoReCa toetaja juures või mujal, et sõbralikult ja lõbusalt degusteerida (pimedalt) erinevaid jooke/veine ning nende äratundmisega koguda punkte, mille alusel selgub selle õhtu võitja. Kokku on 2023. aastal plaanis teha seitse sellist õhtut – neli esimesel ja kolm teisel poolaastal. Igal korral on teema, mis enne järgmist etappi välja kuulutatakse. Teemale vastavalt serveeritakse igale võistkonnale veinid, mille degusteerimise tulemusena tuleb vastata toote kohta esitatud küsimustele. Kui õiget vastust esimeses ringis ei selgu, antakse küsimuse kohta vihje. Esimene etapp toimub 23. jaanuaril, edaspidi iga kuu kolmandal esmaspäeval.

Degusteerimisi võib tulla varieeruvates stiilides: suuline, kirjalik, pikk, lühike jne. Lisaks on igal etapil teemaga haakuv viktoriin, mis on keerukuselt pigem silmaringi laiendav ja lõbus. Nende ülesannete alusel kogub iga võistkond punkte, mille alusel selgub paremusjärjestus.

Võistkond, kes kõigi etappide jooksul enim punkte kogub, tunnistatakse aasta parimaks degusteerijaks ning tiitliga kaasneb mõistagi ka preemia.

Peaauhind koosneb seitsme etapi jooksul kogunenud osalustasude laekumise osast ja ESA panusest, mille eest soetatakse auhinnaks koostööpartnerite tooteid ja kinkekaarte.
Kõige olulisem on aga osalemine! 

Kuidas seda teha?

Moodustage nais-, mees- või segavõistkond, kuhu kuulub kaks kuni viis liiget. See võib olla restoranikollektiiv, ESA toetajad, sõpruskond, ESE õpilaste seltskond, veiniklubi, maaletoojate kollektiiv vms. Pange võistkonnale nimi ja registeerige võistkond ja selle liikmed 16. jaanuariks SIIN.

Võistkondade arv on piiratud max 15 võistkonnaga ja võistkonna registreerimiseks on sel korral tasu 50€, et katta ära osa korralduskuludest. 
NB! Osaleda saab ainult ühe võistkonna töös!

Oluline, et igal etapil osaleks vähemalt kaks võistkonna esindajat. Töögraafikutest ja eraelust johtuvalt ei saa arusaadavatel põhjustel alati kõik viis liiget osaleda.
Iga korra jaoks on eraldi registreerimine.
Iga kohale tuleva osaleja eest tuleb maksta osalustasu, ESA liikmel / koostööpartneril 15€, teistel 20€.
Osalustasudest 30% läheb auhinnafondi ja ülejäänute eest soetame tooteid degustatsioonidele ja/või katame koha rentimisega kaetud kulutused.

Baltic-Nordic Beer Champion 2022 võitja Juks Ojaperv sõidab võistluste peasponsori Schneider Weisse pruulikotta Saksamaale! Loe võistluste kohta pikemalt SIIT!

Parim Eesti Jook 2022 konkurss oli jookiderohke. Osa võttis 156 erinevat jooki 44 ettevõttelt, mida hindasid pimedegustatsioonidel Eesti tunnustatud sommeljeed, baarmenid, ajakirjanikud ja teised oma valdkonna eksperdid. Loe rohkem SIIT!

Eesti Joogifestivali meeleoluka fotogalerii leiate SIIT!

ASI MAG uus number on ilmunud!

Seekordses uudiskirjas leiab infot Maailma Parim Sommeljee 2023 võistluste kohta, ASI viimastest tegemistest ja loomulikult ohtralt joogisoovitusi erinevate jõuluroogade kõrvale.
Loe ASI uudiskirja SIIT!

ASI Certification 1 tulemused on avalikustatud!
Seekord võttis eksamist osa 22 Sommeljeede Assotsiatsiooni kokku 225 kandidaadiga üle maailma. Esindatud oli lausa 41 erinevat rahvust, eestlased nende seas. Positiivse tulemuse sai 156 osavõtjat. Eestlasi osales 24 ja 20 said selle eksami ka läbitud.

 

Lähenemas on Best Sommelier of the World 2023 võistlused Pariisis, millele järgneb Wine Paris / Winexpo Paris veinimess 13.-15. veebruarini.
Sel korral on võimalik tulla kaasa elama võistluste programmile ja selleks on ASI koostöös Prantsusmaa Sommeljeede Assotsiatsiooniga kokku pannud erinevad paketid, millega saab tutvuda SIIN!
Kui Eestist tekib piisavalt huvilisi, siis on võimalik finaalile järgneval õhtusöögil kokku panna lausa Eesti laudkond.
Oma võimalikust huvist osaleda andke palun teada SIIN!

ASI DIPLOMA

Anname teada, et ASI Diploma 2023 eksam toimub 13. märtsil.

Tegemist on kirjalikust testist, esseest, pimedegustatsioonist ja praktilistest ülesannetest koosneva eksamiga, mis toimub inglise keeles.
Eksamit saavad läbida Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni liikmed ja koostööpartnerite esindajad.
Seni on Eestist eksami läbinud Urvo Ugandi, Ketri Leis, Mikk Parre, Karoline Reinhold, Kristi Poom, Aleksei Pogrebnoi, Kristjan Markii. Pildil 2022 Diploma laureaadid.

Eksam on tasuline, 2022. aastal oli ASI poolt määratud osalustasu 250€, mis oli osalustasu ka ESA liikmele ja koostööpartnerile. Saame 2023. aasta osalustasud kinnitada, kui ASI on saatnud vastava info.
Oma huvist 2023. aasta 13. märtsil toimuva eksami vastu palume märku anda SIIN!

Delfi Tasku joogisaade “Vala välja!”uued episoodid

Ajakirjanikud ning amatööridest joogisnoobid Martin Hanson, Liisa Tagel ja Keiu Virro on purki saanud üsna mitu uut episoodi joogitarkust ja kogemust, mis annab hea võimaluse irduda jõululauast või leida tark seltskond pikemal autosõidul!

Kõik podcasti episoodid on leitavad SIIT!