ESA BIB ja SUP veinide degustatsioon

Valged veinid

 

 1. Chardonnay Pinot Grigio, Inycon, Sitsiilia, Itaalia

Maaletooja: Fine Brands Estonia OÜ

Pakend: 300 cl BIB

Orienteeruv hind: 19,14 €

Välimuses kirgas kahvatu õlgkollane, aroomides kergelt troopiline ja lilleline. Esile tuleb pirnikommi, sidrunikoort, õunapuuõisi. Vein on veidi mineraalne ja muskaadilik. Kogu olemus on värske, noor ja õrn. Maitselt kuiv, kerge troopiline puuviljasus – ananass, mango, pirnikomm ja magus sidrun. Järelmaitses kerge mõrkjus ja mineraalsus. Kokkuvõtteks igati sobilik suve- ja seltskonnavein, mis ei nõua alati kõrvale sööki, kuid passib hästi kergete salatite, õrnema soolakala ja suupistete kõrvale.
Hinnang: HEA

 

 1. Les Fumées Blanches Sauvignon Blanc, Domaines Francois Lurton, Languedoc, Prantsusmaa
  Maaletooja: Momentin Eesti OÜ

Pakend: 300 cl BIB

Orienteeruv hind: 27 €

Välimuses kahvatu õlgkollane, milles veel näha rohekaid helke. Veini aroomid on nooruslikud ja värsked, esile tulevad vihjed nõgestele, värsketele tikritele, mahalakale sidrunile. Maitselt on vein kuiv ja keskmise kehandiga, kergelt nauditav. Ka maitses domineerivad värsked tsitrused, õunad koos ürdiste nüanssidega. Igati lihtne ja tarbijasõbralik versioon Sauvignon Blanc viinamarjast, piisavalt tüüpiline, kuid mitte väsitav. Sobib mitmete roogadega ja on ka iseseisvalt nauditav.
Hinnang: HEA

 

 1. Pearly Bay Cape White, KWV, Lõuna-Aafrika Vabariik
  Maaletooja: Amber Distribution Estonia OÜ
  Pakend: 300 cl BIB
  Orienteeruv hind: 20,57 €
  Välimuses selge, roheka varjundiga helekollane. Aroomid on värsked ja delikaatsed, pigem neutraalsed. Esile tulevad vihjed laimikoorele, jasmiiniõitele, kevadlilledele. Maitselt kuiv, pigem neutraalne, kuid piisavalt värske, et olla kergesti nauditav. Kerge mõrusus järelmaitses lisab tekstuuri, maitsete karakteris heledad tsitrused – sidrunikoor, pomelo, greip koos laimise happega. Kokkuvõttes lihtsalt nauditav, kerge suvine vein.
  Hinnang: HEA

 

 1. Chardonnay, Pizzolato, Veneto, Itaalia (vegan/organic)
  Maaletooja: Fine Brands Estonia OÜ
  Pakend: 300 cl BIB
  Orienteeruv hind: 20,40 €
  Kirka kuldkollase värvusega ja keskmise viskoossusega veinil on aroomid värsked, kuid samas lopsakalt puuviljased. Pokaali sisu nuhutades leiame vihjeid küpsetele kollastele õuntele ja ploomidele, küpsetele sidrunitele ja isegi mangole, taustalt on aimata kerged lillelised noodid.
  Maitse on kuiv ja puuviljase karakteriga, milles tunda kollast ploomi, nektariini ja tsitruseid. Järelmaitse on mõõduka pikkusega ja tsitruselise iseloomuga. Üheti kerge ja lihtsalt nauditav, kuid tänu puuviljasusele ja happele ka üsna toidusõbralik vein.
  Hinnang: HEA

 

 1. Pinot Grigio, 2019, Casa Charlize, Terre Siciliane IGT, Itaalia
  Maaletooja: Dunker Estonia OÜ
  Pakend 300 cl BIB
  Orieneeruv maksumus: 25,20 €
  Roheka värvusega, milles vihjeid kollastele helkidele. Veini aroomid on delikaatsed ja pigem valgete õite ja heledate puuviljade karakteriga, mille seas tulevad esile värske pirn ja melon, taustalt kumab laimist happesust. Maitse on kuiv ja värske, neutraalse karakteriga, esile tulevad sidrunid, sidruni- ja pirnikoor, laim. Ka järelmaitses jääb domineerima sidrunine karakter. Särtsaka ja sidrunise karakteriga suvine värskendaja.
  Hinnang: RAHULDAV

 

 1. Sauvignon Blanc, Matua, Marlborough, Uus-Meremaa
  Maaletooja: Amber Distribution Estonia OÜ
  Pakend: 150 cl BIB
  Orienteeruv hind: 25,75 €
  Vein on välimuses kirgas kuldkollane ja sillerdav, aroomid on üle keskmise intensiivsed, rohused ja puuviljased. Esile tulevad kergelt magusad litšiviljad, kiivi, delikaatne mustsõstar, isegi mõningane lubjakivine mineraalsus. Maitses on vein kuiv, esmalt puuviljane tänu küpsete tikrite, kiivi viljade ja tsitruste nüanssidele, taustal mustsõstrane rohusus ning järelmaitses jääb kestma happesus koos balansseeriva puuviljasusega. Lopsakam näide Uus-Meremaa Sauvignon Blanc viinamarjast.
  Hinnang: HEA

 1. Sauvignon Blanc, Le Val, IGP Pays d’Oc, Prantsusmaa
  Maaletooja: Dekanter Estonia OÜ
  Pakend: 150 cl SUP
  Orienteeruv hind: 13,58 €
  Roheka alatooniga helekuldse värvusega vein on aroomides pigem neutraalse iseloomuga, kuid aja jooksul avanedes hakkavad degusteerijad tundma vihjeid rohelistele õuntele, heledatele sõstardele ja ürtidele. Maitse on kuiv, iseloomult peamiselt tsitruseline ja ürdine, jäädes üpris neutraalse iseloomuga veiniks ka maitses. Järelmaitses jääb kestma tsitruseline happesus ja mõningane piprasus koos ürtidega. Kergelt nauditav pretensioonitu valge vein.
  Hinnang: RAHULDAV

 

 1. Sauvignon Blanc, Maori Bay, Marlborough, Uus-Meremaa
  Maaletooja: AS Prike
  Pakend: 200 cl BIB
  Orienteeruv hind: 20,88 €
  Värvuses hele õrn rohekas-kollane vein on aroomides üpris särtsakas ja intensiivne, kergelt magusa troopilise alatooniga. Esile tulevad vihjed papaiale, mangole, kollasele arbuusile; taustal vihjed hapukamatele nüanssidele – rabarberile, tikritele ja laimidele. Veini maitse on esmalt pigem puuviljasema karakteriga, kus domineerivad küpsed tikrid, sidrunid ja pomelo koos mõningaste troopiliste nüanssidega. Järelmaitses tuleb esile mahlakas ja happene roheline õun. Kergelt nauditav, puuviljasema stiiliga rahvalik Uus-Meremaa Sauvignon Blanc.
  Hinnang: HEA

 

 1. Moscatel “Freegold”, Anecoop, D.O. Valencia, Hispaania
  Maaletooja: Interaltus OÜ
  Pakend: 300 cl BIB
  Orienteeruv hind: 16,79 €
  Välimuses eristub oma sügava ja intensiivse kuldkollase värvusega. Seda jätkab veini kõrge aromaatsus, mis on sordist lähtuvalt igati oodatav. Muskaadile omane magus, troopiline puuviljasus on domineeriv, leiame vihjeid muskusele, aromaatsetele lilledele, pirnimoosile ja mangole. Maitse on magus ja külluslik. Tunda on moosised ja üleküpsenud pirnid, mango, muskus, kerge vürtsikus ja balansseeriv happesus, mis moodustab pika järelmaitse. Kuiva veini austajatele see stiil ei sobi, kuid magusama maitse-eelistusega veinisõprade jaoks võib päeva päästa.
  Hinnag: HEA (magusa veini austajale)

 

 1. Gewürztraminer-Semillon, Espiritu de Chile, Central Valley, Tšiili
  Maaletooja: Tridens AS
  Pakend: 300 cl BIB
  Orienteeruv hind: 21,36 €
  Vein on visuaalis kirgas kuldkollane, selge ja keskmise viskoossusega. Aroomid on intensiivsed ja külluslikud, floraalse ja troopilise karakteriga. Esile tulevad lillelised nüansid – roosiõied, litši, sireliõied, õunapuuõied, lisanduvad vihjed meekärjele, nelgile ja apelsinikoorele. Maitsed on tänu intensiivsele ja puuviljasele karakterile poolkuiva iseloomuga. Sarnaselt aroomidele on need intensiivsed ja külluslikud, tunneme vihjeid roosiõieveele, banaanile, saialilledele, muskusele, seejärel tulevad esile tasakaalu toovad tsitruselised happed, mis jäävad kestma koos vürtsiste nüanssidega järelmaitses. Igati sobilik neile, kellele meeldivad puuviljasema stiiliga veinid, passiks hästi ka orientaalse köögi intensiivsete maitsetega.
  Hinnang: HEA

 1. Riesling, Kendermanns, Rheinhessen, Saksamaa
  Maaletooja: Altia Eesti AS
  Pakend: 300 cl BIB
  Orienteeruv hind: 19,8 €
  Pokaalis leiame selge heleda rohekaskollase veini, mille aroomid on nooruslikud ja värsked. Esmalt pigem neutraalne, seejärel hakkavad taustalt esile tulema magusad sidrunid, pirn, magus ingver. Maitsetelt on vein mahlakas, mitte päris kuiv, pigem off-dry. Delikaatne ja õrn, puuviljadest tulevad esile pirn, õun, magus sidrun, järelmaitse hapukus saab kokku kerge magususega. Kerge rahvaliku stiiliga puuviljasem vein, mille üle palju mõtlema ei pea.
  Hinnang: RAHULDAV

 

 1. Blanc Méditerranée, Les Maitres Vignerons de la Presqu’ile de Saint-Tropez, IGP de Méditerranée, Prantsusmaa
  Maaletooja: Pernod-Ricard Estonia OÜ
  Pakend: 500 cl BIB
  Orienteeruv hind: 43,20 €
  Visuaalis on vein kirgas ja hele õlgkollane. Aroomides tagasihoidlik ja delikaatne, tsitruste ja ürtide karakteriga. Esile tulevad sidrunikoor, mõrumandel, rukola, tüümian ja natuke soolakust. Maitse on kuiv ja kerge, delikaatne. Maitsenüanssidest leiame õunakoori, sidrunikoort, soolakaid ürte nagu kappari ja pune. Järelmaitses jääb kestma ürdine mõrusus koos struktuurse happesusega. Lihtne suvine vein, mis tahaks kõrvale kergeid sööke.
  Hinnang: HEA

 

 1. Les Saveurs De Pomerols Blanc, Beauvignac, Cotes de Thau IGP, Prantsusmaa
  Maaletooja: Bestwine OÜ
  Pakend: 500 cl BIB
  Orienteeruv hind: 33,48 €
  Särava kuldkollase värvusega natuke viskoossema tekstuuriga vein, mis jätab pokaali seintele jooksma pikad jalad. Aroomid on üsna intensiivsed, puuviljase ja tsitruselise karakteriga. Degusteerijad tuvastavad vihjeid magusale sidrunile, grillitud ananassile ja küpsetele kollastele õuntele. Maitsetelt on vein kuiv, kergelt üle keskmise täidlane, esile tulevad kollased õunad, küpsed sidrunid, järelmaitses happesus ja vihjed mõrudele mandlitele. Lihtne, kergelt nauditav suvine vein.
  Hinnang: HEA

 

 1. Riesling “Bicicleta”, Cono Sur, Central Valley, Tšiili
  Maaletooja: Liviko AS
  Pakend: 300 cl BIB
  Orienteeruv hind: 21,48 €
  Pokaalist leiame kirka, heleda kuldkollase värvusega veini, mis on üle keskmise aromaatne ja millel on küpsete mesiste puuviljade ja lilleõite karakter. Degusteerijad tuvastavad vihjeid küpsele ananassile, kollastele ploomidele, aprikoosidele; taustalt lisanduvad vihjed roosiõitele, meekärjele. Maitse on poolkuiva karakteriga, puuviljane ja pehme. Esile tulevad magus sidrunikomm ja sidrunikreem, kuivanud õunakoor, magus aprikoos. Järelmaitses lisandub delikaatne vürtsikus ja mõrudus, mida täiendab mahlakas hape. Üsna stiilipuhas vein, mis peegeldab sordile omaseid iseloomujooni. Maitseküllane, samas kergelt nauditav.
  Hinnang: HEA

 

 1. Riesling Kabinett, Moselland, Mosel, Saksamaa
  Maaletooja: Pernod-Ricard Estonia OÜ
  Pakend: 300 cl BIB
  Orienteeruv hind: 26,58 €
  Heleda rohekas-valge veini aroomid on õrnad ja värsked, kuid samas delikaatselt magusad. Esile tulevad nüansid magusast pirnist, sidrunikommist, pomelost ja ingverikommist. Maitse on pool-magus, kerge kehandiga ja ka seal on aroomile sarnaselt värske ja samas magus puuviljane karakter, mida täiendab pikalt kestma jääv tasakaalustav happesus. Pigem magusama maitsega veinide austajale sobilik suvine värskendaja.
  Hinnang: RAHULDAV