ESA BIB ja SUP veinide degustatsioon
Roosad ja punased veinid

Roosad veinid

 

 

16. Gris de Sauvignon Rosé “Les Fumees Blanches”, Domaines Francois Lurton, Languedoc, Prantsusmaa
Maaletooja: Momentin Eesti OÜ
Pakend: 300cl BIB
Orienteeruv hind: 27 €
Kirgas ja kahvaturoosa sibulakoore-karva vein on aroomides esmalt tagasihoidlik ja häbelik, kuid avanedes hakkavad esile tulema vihjed metsmaasikatele, rabarberile, greibile ja jõhvikatele. Taustal täiendavad ürdised noodid nagu tomativarred, mustsõstralehed ja kerge piprasus. Maitse esmalt marjane, isegi kergelt düšessine, seejärel tuleb esile kergelt mõrkjas greip, mis jääb koos marjase happega järelmaitses kestma. Kergelt nauditav roosa vein, mis sobib paljude roogadega või iseseisvalt nautimiseks.
Hinnang: HEA

 

17. Rosé, Chill Out, Lõuna-Aafrika
Maaletooja: Altia Eesti AS
Pakend: 300 cl BIB
Orienteeruv hind: 21 €
Kirgas ja hele lõheroosa vein on aroomides intensiivselt ja sensuaalselt marjane, degusteerijad tuvastavad magusaid kirsse, rabarberikommi, sõstraid ja tutti-frutti karakterit. Maitses domineerivad esmalt küpsed punased marjad ja luuviljad – mahlakas kirss, jõhvikas, vaarikas; seejärel tulevad esile kerged parkained ja marjased happed, mis jäävad kestma ka järelmaitses.
Suvine marjane roosa vein, mida on kerge nautida.
Hinnang: RAHULDAV

 

Punased veinid

veinid 18-23

18. Cabernet-Merlot, Pierre Chavin, Pays d´Oc, Prantsusmaa
Maaletooja: Bestwine OÜ
Pakend: 300 cl BIB
Orienteeruv hind: 28 €
Pokaalist leiame kergelt tolmuse varjundiga sügava bordoopunase värvusega veini, mille aroomid on intensiivsed ja näitavad mõningast arengut. Esmalt on tunda küpseid musti ja punaseid marju ja luuvilju – moosine mustsõstar, kuivatatud ploomid, toomingamarjad. Neile sekundeerivad aimatav vürts, tubakas, puiduröst ja vihjed balsamicole. Maitselt on vein kuiv, täidlasepoolsem ning esmalt tuntavatele ploomikivide, mustsõstarde ja mustade kirsside ansamblile järgneb pehmeks küpsenud parkaine kombineerituna vürtside ja marjase happega. Maitsed kestavad pikalt, kerge alkoholi vürtsikus vihjab, et vein pärineb soojemast piirkonnast. Veinis tuntav mõningane areng teeb ta pehmemaks ja ümaramaks.
Hinnang: HEA

 

19. Rouge Méditerranée, Les Maitres Vignerons de la Presqu’ile de Saint-Tropez, IGP de Méditerranée, Prantsusmaa
Maaletooja: Pernod-Ricard Estonia OÜ
Pakend: 500 cl BIB
Orienteeruv hind: 43,20 €
Veinil on kirgas tumedam rubiinpunane värvus. Aroomid on marjase ja vürtsise karakteriga, degusteerijad leiavad siin põldmarju, musti kirsse ja vaarikaid. Taustal natuke pipart, rohelist paprikat ja rosmariini. Maitselt on vein kuiv, keskmise täidlusega ja mahlakas. Esmalt saavad löögile punased suitsused ja kergelt piprased punased sõstrad, lisanduvad mustad ploomid ja kirsid, tanniinid on marjased ja keskmise tugevusega, järelmaitses lisanduvad piprased ja ürdised nüansid koos mahlaka marjase happega. Hea seltskondlik punavein, mida saab nautida iseseisvalt, aga ka edukalt sobitada paljude roogadega.
Hinnang: HEA

 

20. Carmina Luna Organic Red Wine, Bodegas Luzon, Jumilla, Hispaania
Maaletooja: Interaltus OÜ
Pakend: 300 cl BIB
Orienteeruv hind: 16,55 €
Sügava tumeda varjundiga rubiinpunase veini aroomid on intensiivsed ja marjased. Esmalt on tunda mustikaid ja musti ploome, seejärel lisanduvad hapukamad punased kirsid ja granaatõun. Taustalt täiendavad neid vihjed nelgile ja mustale piprale. Maitse on kuiv, mahlakalt marjane. Sarnaselt aroomidele tuvastavad degusteerijad siin kirsse, ploome ja magusat mustikat, koos marjaselt pehmete tanniinide ja kerge vürtsiga järelmaitses. Heas tasakaalus mõnusalt nauditav lihtne punane vein.
Hinnang: VÄGA HEA

 

21. Cabernet Sauvignon, Le Val, IGP Pays d’Oc, Prantsusmaa
Maaletooja: Dekanter Estonia OÜ
Pakend: 150 cl SUP
Orienteeruv hind: 13,58 €
Kergelt lillaka alatooniga rubiinpunase veini aroomid on nooruslikud ja särtsakalt marjased, isegi liköörsed. Tunda on mureleid, mustsõstramoosi ja likööri, arooniasiirupit, musti vaarikaid, ebaküdooniat ja taustalt delikaatselt magusaid vürtse. Maitsete profiililt on vein kuiv, keskmise täidlusega ja marjase karakteriga. Sarnaselt aroomile domineerivad magusad mustsõstrad, murelid ja arooniad. Seda ühes Cabernet’le omase parkainega, mis jääb kestma ka järelmaitses koos vihjetega rohelisele piprale, paprikale ja nelgile. Kergelt mõistetav punavein, mis passiks hästi suviste grill-lihadega või tanniinsemate punaveinide austajatele ka iseseisvalt.
Hinnang: HEA

 

22. Sangre de Toro Barrel Aged, Torres, Penedès, Hispaania
Maaletooja: Dunker Estonia OÜ
Pakend: 300 cl BIB
Orienteeruv hind: 34,80 €
Sügava kergelt sinaka alatooniga rubiinpunase veini aroomid on intensiivsed ja jõuliselt ennast kehtestavad. Esmalt tulevad esile küpsed puna-mustad marjad nagu maasikad, mustad kirsid, vaarikad, toomingamarjad. Avanedes lisanduvad vihjed vaniljele, puiduröstile, kohvile ja mustale piprale, mis kinnitavad tammevaatide kasutust veini arendamisel. Maitselt on vein kuiv ja täidlane. Esmalt intensiivne marjasus maasikate, vaarikate, kirsikivide ja põldmarjade näol. Neid maitseid täiendab vaadis laagerdumisest johtuv suitsusus, röstisus, vanilje. Järelmaitses jääb kestma mõrušokolaad ja marjasus koos vürtsidega. Sobib jõulisema stiiliga punaveinide austajatele ja on hea kaaslane grillitud punaste lihade kõrvale.
Hinnang: HEA

 

23. Kahjuks oli vein veaga ja sellest johtuvalt seda näidist ei hinnatud.

 

Veinid 24-29

 

24. Cabernet Sauvignon, Frontera, Central Valley, Tšiili
Maaletooja: Amber Distribution Estonia OÜ
Pakend: 300 cl BIB
Orienteeruv hind: 23,37 €
Sinaka varjundiga heledamal bordoopunasel veinil on intensiivsed moosiselt marjased aroomid, eelkõige domineerib mustsõstramoos, millele sekundeerivad kuivatatud jõhvikad, kirsid ning taustalt lisanduvad vihjed mustale piprale, vaniljele, grillitud paprikale ja mustsõstralehtedele. Maitselt on vein marjane ja keskmise täidlusega ning sarnaselt aroomile domineerivad siin esmalt mustad marjad. Eelkõige mustad sõstrad ja -ploomid, lisanduvad vihjed puiduröstile ja vaniljele, struktuuri andvad parkained on pigem marjased ja keskmise tugevusega ning jäävad ka kiirelt saabuva järelmaitse lõppakordiks. Kergem ja lihtsalt tarbitav versioon Cabernet’st, mis passib hästi ka suviste liharoogadega.
Hinnang: HEA

 

 

25. Shiraz Appassimento, Inycon Estate, Sitsiilia, Itaalia
Maaletooja: Fine Brands Estonia OÜ
Pakend: 300cl BIB
Orienteeruv hind: 19,14 €
Veinil on kergelt tuhmi varjundiga sügav ja tume rubiinpunane värvus, aroomid on intensiivsed ja moosiselt marjased. Esmalt on tunda kuivatatud musti ploome ja viigimarju, lisanduvad moosised kirsid ja vihjed šokolaadile koos värskelt jahvatud musta pipraga. Maitselt lopsakas ja külluslik, tehniliselt võttes kuiv, kuid tänu intensiivselt marjasele karakterile tundub vähe magusa alatooniga. Sarnaselt aroomile leiame siin kuivatatud ploomid, kirsid ja viigimarjad, mida täiendavad pehmed marjased parkained ja elav piprasus järelmaitses. Rahvalik ja paljudele sobiv kergelt nauditav vein, tänu marjasusele sobib kaaslaseks grillil või suitsuahjus valminud liharoogadele.
Hinnang: VÄGA HEA

 

26. Cabernet-Carmenere, Espiritu de Chile, Central Valley, Tšiili
Maaletooja: Tridens AS
Pakend: 300cl BIB
Orienteeruv hind: 21,36 €
Veinil on kirgas keskmiselt tume lillaka varjundiga rubiinpunane värvus. Aroomid on intensiivsed ja marjased, degusteerijad tuvastavad vihjeid mustsõstardele, kreekidele, arooniatele, mida saadavd taustal floraalsed kannikeste ja sireliõite nüansid. Maitsepalett on tehniliselt võttes kuiv, kuid tänu intensiivsele marjastele ja floraalsetele nüanssidele tahaks selle kohta öelda poolkuiv. Veininautijat ootab siin kooslus moosistest mustsõstardest, kuldsõstardest, kreekidest ja kirssidest, mida täiendavad marjased ja pehmed parkained. Marjaste ja magusa alatooniga veinisõpradele sobilik vein.
Hinnang: RAHULDAV

 

27. Negroamaro-Primitivo “Appassinero”, Globus Wines, Puglia, Itaalia
Maaletooja: Prike AS
Pakend: 300 cl BIB
Orienteeruv hind: 20,40 €
Kergelt tuhmil kirsipunase värvusega veinil leiavad degusteerijad olevat intensiivse marjase karakteri, kus tuvastavad küpseid kirsse, moosiseid põldmarju, vihjeid viigimarjadele ja ploomidele. Maitselt marjane ja külluslik keskmise täidlusega punavein. Maitsetes sarnaselt aroomidele valdavalt tumedad moosised luuviljad ja marjad, mida täiendab pehme parkaine ja mahlakas marjane happesus. Üldmulje: kergelt nauditav, magusate marjade karakteriga sume punavein, mis sobib paljudele Primitivo/Zinfandeli stiilis veinide austajatele ning passib ka hästi mitmete grillil valminud liharoogadega.
Hinnang: HEA

 

28. Shiraz-Viogner, Nederburg, Paarl, Lõuna-Aafrika Vabariik
Maaletooja: Altia Eesti AS
Pakend: 300 cl BIB
Orienteeruv hind: 24,24 €
Vein on visuaalis tihke mustjalt lillaka värvusega. Aroomid on intensiivsed, mustade marjade ja vürtside karakteriga. Esmalt tulevad esile üleküpsenud mustad ploomid, mustikad, põldmarjad, taustal on vihjed alusmetsale, mustale piprale, muskusele ja suitsustele nüanssidele. Maitsetelt on vein kuiv, kergelt üle keskmise täidlane ja struktuurse parkainega. Maitses domineerivad sarnaselt aroomidele mustad küpsed luuviljad ja marjad, on vihjeid tammepuidu kasutusele ja vürtsikust lisavale alkoholile. Sobilik täidlasemate veinide austajatele ja leiab ka mitmeid sööke, millega sobitada.
Hinnang: HEA

 

 29. “Formulae”, Barone Ricasoli, Toskaana, Itaalia
Maaletooja: Liviko AS
Pakend: 300 cl BIB
Orienteeruv hind: 22,80 €
Pokaalist leiame särava rubiinpunase veini, mille aroomid on värsked ja marjased. Degusteerijad on üksmeelel, et domineerivad punased ja mustad kirsid, mida täiendavad vihjed pohladele, ploomidele, kibuvitsale ja mustale teele. Maitses on vein kuiv, keskmise täidlusega, elegantselt marjane ja happene. Sarnaselt aroomidele domineerivad ka maitsetes küpsed punased ja mustad luuviljad, mida täiendab kerge kirsikivi mõrudus ja pargine järelmaitse koos mahlaka happesusega. Mitmekülgne ja paindlik punavein, mida saab sobitada üpris laia toiduvalikuga, ent see sobib paljudele veinisõpradele ka iseseisvalt nautimiseks.
Hinnang: VÄGA HEA