Autor Helen Aasmann

 

Helen Aasmannist sai hiljuti Eesti esimene ja Baltikumi teine sertifitseeritud Cicerone. Lihtsustatult viitab see nimetus õllesommeljeele, aga mis sellise tiitli taustal tegelikult on? Sellest räägibki Helen nüüd Pudeliposti palvel lähemalt.

Pildi autor: Signe Milkov

Cicerone Certification Program® loodi 2008. aastal ning see tegeleb õllesommeljeede eksamineerimisega. Programmis on neli kvalifikatsiooni taset, kõige kõrgema ehk Master Cicerone® taseme on maailmas omandanud vaid 28 inimest.

Mina omandasin teise taseme ehk Certified Cicerone®. Baltikumis on minuga koos nüüd kokku kaks sertifitseeritud õllesommeljeed, teine on Leedus. Skandinaavias on kümme sertifitseeritud õllesommeljeed ning üks Advanced Cicerone® ehk kolmanda taseme õllesommeljee.

Certified Cicerone® taseme omandamise eelduseks on esimese taseme (Certified Beer Server) olemasolu, mille testi saab mugavalt internetis teha. Küsimused on õlle serveerimise, stiilide, pruulimise, koostisosade ja õllevigade kohta. Teine tase koosneb kahest testist – üks on umbes 150 küsimusega teooriatest, mis hõlmab samu teemasid nagu esimene tase, kuid vajab spetsiifilisemaid teadmisi. Teine test on praktiline ning koosneb kahest osast, esimeses osas on degustatsioon, mille käigus tuleb ära tunda erinevaid stiile, õllevigu ning anda hinnanguid, kas õlu on kvaliteetne või on sellega midagi pruulimise või hoiustamise käigus nihu läinud. Teises osas on vaja näidata oma tehnilisi teadmisi: lahti võtta ja kokku panna mõni vaadisüsteemi osa, rääkida selle hooldusest, komponentide nimedest ja funktsioonidest.

Minul õnnestus kõik eksamid läbida esimese katsega. Puhta õnne peale katsetama ei läinud, õppisin ka ikka päris korralikult. Kuigi tegemist on USA-põhise programmiga ning enamik praktilisi eksameid toimub üle ookeani, toimub aeg-ajalt ka meile lähedal praktilisi eksameid. Minul oli võimalik teise taseme praktiline test läbida Helsingis. Nii praktilises testis kui teooriatestis esines korraldajapoolseid viperusi, mis tekitasid veidi ärevust, aga seda enam oli hea meel näha positiivset testitulemust.