Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni joogikiri PUDELIPOST

Tere, head sommeljeed ja veinihuvilised!

Teie ees on Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni suvine lugemine, mis on ka uue ja värske nime omanik – Pudelipost.

Eelmises numbris välja hõigatud nimekonkurss tõi meile mitmeid toredaid ettepanekuid, neid sõeludes jõudsimegi teie ees oleva nimeni. (Eelmise uudiskirja võitjad ning küsitluse parima uue päisekujunduse kohta leiate uudiskirja lõpust.) Nimi peegeldab ühest küljest meie eriala, kus üsna palju infot koorub välja veinipudelite sisust – päritolust ja valmistamisest kuni sisu hindamise ja serveerimiseni. Teisalt meenutab see posti ja postiteenust, mis toob teateid ning uudiseid.

Meiegi püüame hoida Pudeliposti sisu kui väärikat veini, mis aja jooksul ainult paremaks minna võiks ja kajastada veinimaailmas toimuvat parimal võimalikul viisil.

 

Me ei tea veel, mida toob sügis ning kuidas elukorraldus kujuneb. Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon vaatab tulevikku siiski optimismiga. Teeme ettevalmistusi järgmisteks üritusteks, ent tagataskus on alati ka plaan B. Avatud on Eesti Sommeljeede Erakooli registreerimine, teeme ettevalmistusi sügisel toimuvateks suursündmusteks – ESA 20 ja Vana Tallinn Grand Prix 15 võistlused, Eesti Joogifestival ja parimad õlletundjad, Eesti Parim Sommeljee ja palju muud.

 

Suvi on meie erialal tavaliselt üsna kiire aeg. Sel aastal mõneti veel kiirem, sest paljudel on vaja kompenseerida sissetulekuid ja/või sotsiaalseid kontakte, mis viirusest johtunud kriisiga löögi on saanud. Loodame siiski, et leiate võimaluse korra aeg maha võtta ning lugeda ka meie seekordset Pudeliposti.

 

Toredat suve jätku soovides

Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni juhatuse nimel

Kristjan Markii
Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president

Suur BIB- ja SUP-veinide degustatsioon

 

Kuigi meie jaoks on pakiveinide kujul tegemist alles viimasel kümnendil pead tõstma hakanud trendiga, siis tegelikult tähistab bag-in-box juba 55. sünnipäeva. ESA sommeljeed degusteerisid Eestis saadaolevaid pakiveine ja jõudsid arusaamale, et soodsate veinide kvaliteet on tõusnud ning hamba all miski ei karju. Seda võiks võtta üldise komplimendina BIB-veinide kvaliteedile. Kristjan Markii on teinud kokkuvõttele pakiveinide ajaloost ja hetkeseisust ning mõistagi toome teieni degustatsiooni tulemused.

Loe edasi

Rías Baixas – särtsakas merepärl Hispaaniast

 

Aivar Vipper avab põhjalikult Rías Baixase tagamaid. Põhjust on, sest kuigi tänapäevase Rías Baixase veiniajalugu on lühike, on kuulsus saavutatud kvaliteetse, värske ning särtsaka valge veini valmistamise piirkonnana.

Loe edasi

Sommeljeeõpilaste parimad esseed

 

Jätkame eelmises uudiskirjas alustatud ESE sommeljeekursuse õppurite esseede avaldamist. Seekord toome teieni praegu õppiva Maarja Zelinski hea töö teemal „Galicia – kas ainult Rías Baixas?“ ning eelmisel aastal parima essee kirjutanud Kristjan Kiho töö „Bordeaux klassifikatsiooni mõju tänapäeval ja tulevikus“. Head lugemist!

 

Ene Ojaveski

ESE direktor

Maarja Zelinski

 

„Galicia – kas ainult Rías Baixas?“

Loe esseed siit
 

Kristjan Kiho

 

„Bordeaux’ klassifikatsiooni mõju tänapäeval ja tulevikus“

 

Loe esseed siit

Ristikesed kalendrisse!

ESA 20. aastapäeva tähistamine toimub 10. oktoobril.
Vana Tallinn Baltic Sommelier Grand Prix 2020 toimub 9. oktoobril.
Eesti Parima Joogikaardi võistlus ootab osalejaid! 

Uuri lisainfot siit.

Eesti Joogifestival 2020 toimub 15. novembril. Ürituse raames valitakse Parim Õllesommeljee, parim Eesti toorainest kokteil ning koostöös Eesti Maitsetega avalikustatakse Eesti parimad restoranid 2020. Uuenenud ja professionaalsemal kujul toimub osalevate firmade jookide vahel konkurss Eesti Parimad Joogid 2020. Täpsema info leiad siit.

Kalev Kesküla auhind

 

Rõõm on taas kord välja kuulutada võistlus Kalev Kesküla auhinnale, mis antakse parima veini- ja joogiteemalise kirjutise eest, mis on ilmunud kahe viimase aasta jooksul. Ootame lisaks veiniteemalistele kirjutistele artikleid toidu ja joogi sobivusest ning intervjuusid ja persoonilugusid veiniga seotud inimestest.

 

Konkursil saavad kandideerida kirjatööd, mis on ilmunud ajavahemikul 31. augustist 2018 kuni 1. septembrini 2020. Võistlustöödena lähevad arvesse kirjutised, mis on ilmunud printväljaandes või digitaalselt veebiväljaandes või avalikus blogis. Töid saab registreerida siin.

 

Võistlustöid võib esitada igaüks, selleks ei pea olema ise töö autor või väljaandja. Seetõttu julgustame kõiki lugejaid esitama jutte ja artikleid, mis on jäänud silma hea sisu ja/või kirjutamise poolest. Plaanime tunnustada rahva lemmikut. Selleks avaldame tööd ESA kodulehel sommeljee.ee ja palume sommeljeedel ja teistel lugejatel anda hääl oma lemmikule.

Nuputamist veiniilmast ehk ESA ristsõnad

 

Allpool leiad kaks erinevas raskusastmes ristsõna. Ristsõnad on koostatud https://crosswordlabs.com keskkonnas. Ristsõna lahendajate vahel läheb loosi mahlakas auhind Eesti Sommeljeede Assotsiatsioonilt. Selleks saatke pilt või screenshot lahendatud ristsõnast ESA e-postile info@sommeljee.ee 1. septembriks märgusõnaga “ESA Ristsõna”.

Nr. 1 Üldine veiniristsõna

Raskusaste: kerge kuni keskmine

Autor: Kristjan Markii

 

Lahendama
Nr. 2 Kõva pähkel Itaalia teemal 

Raskusaste: keskmine kuni raske

Autor: Kalle Müller

 

Lahendama

Kuula ja vaata!

  • Ilmunud on Inna Põltsam-Jürjo raamat “Viin, vein ja vesi. Joogikultuur Eestis kesk- ja varauusajal”. Soovitame lugeda!
  • Kuula vanade eestlaste joogikommete kohta ka joogisaate “Vala välja!” episoodi, mille leiad SIIT.

Eelmiste ristsõnade auhind

 

Eelmises uudiskirjas ristsõna lahendanute ja õige vastuse saatnute seast võitis fortuuna tahtel mahlaka auhinna ESA toetaja valikust Kristina Remmel.

Auhinna kättesaamiseks palume ühendust võtta ESA sekretäri Marietta Mittiga aadressil marietta@sommeljee.ee.

 

Nimekonkursi auhind

 

Eelmises uudiskirjas välja hõigatud auhinna uudiskirjale nime pakkujate seast võitis fortuuna tahtel Kaire Hallismaa.

Mahlakas auhind ESA toetaja valikust ootab võitjat. Selle kättesaamiseks palume ühendust võtta ESA sekretäri Marietta Mittiga aadressil marietta@sommeljee.ee

Küsitlus: milline võiks olla Pudeliposti päise kujundus?

 

Tahame leida uudiskirja päisele parima kujunduse. Valiku leiate allpool. Et valida neist parim, palume teil lemmik märkida siin.

Liitu ESA uudiskirjaga siin.