Täna, 29. aprillil 2019, toimus juba kaheksandat korda võistlus Eesti Sommeljeede Erakooli õppuritele, mille võitis Rain Veskimäe sommeljee kursuselt. Võistlusest võisid osa võtta kõik juunior-sommeljee ja sommeljee kursuste õppurid. Sommeljee kursuse õppuritele oli võistlus kohustuslik, juunioritel vabatahtlik. Kokku oli võistlejaid 17.

Kohtunikena töötasid ESA president Kristjan Markii, õppejõududest Igor Sööt, Kristi Poom ja Aivar Vipper. Lisaks hindasid võistlejaid veel Els Maria Kullamaa, Aron Rahu ja Ene Ojaveski. Tehnilise poole pealt oli abiks Marietta Mitt.

Kõik võistlejad pidid 30 minuti jooksul vastama kirjalikult üldtesti ja 10 minuti jooksul veel eraldi Portugali teemalise testi küsimustele ning pimedegusteerimise tulemusena kirjeldama kaht tundmatut veini. Seejärel järgnes suuline osa, milles tuli dekanteerida vein, soovitada jooke kahekäigulise menüü juurde ning tuvastada kolm jooki pimedegustatsioonil.

Ülesanded polnud just kergete killast, kuid võistlejad puresid neid vapralt. Kõige raskemateks osutusid test ja jookide pimedegustatsioon. Eriti keeruliseks osutus menüü juurde peast jookide soovitamine, millele peavad paljud rohkem tähelepanu pöörama

Auhinnalised kohad jagunesid järgnevalt:

 • Parim dekanteerija – Sirli Lees ja Eliise-Hanna Hermann – S (võrdselt); Gina-Grete Kadak ja Anniki Lillepuu – S (Võrdselt); Verner Lepp – JS
 • Parim testi lahendaja – Rain Veskimäe – S, Külli Paap – S, Anastassia Puntussova Neto – JS
 • Parim Portugali testi lahendaja – Rain Veskimäe – S, Anastassia Puntussova Neto – JS, Sirli Lees – S
 • Parim toidu ja joogi sobitaja – Ülari Talumaa – S, Gerda Vaigo – S; Külli Paap ja Rain Veskimäe – S (võrdselt)
 • Parim veinikirjeldus – Eliise-Hanna Hermann – S, Verner Lepp – JS; Gina-Grete Kadak ja Kristjan Kiho – S (võrdselt)
 • Parim kange pimedegusteerija – Verner Lepp – JS ja Külli Paap – S (võrdselt); Sirli Lees ja Gerda Vaigo – S (võrdselt); Kadi Askeliskiri – JS, Gina-Grete Kadak – S ja Anniki Lillepuu – S (

 

Kokkuvõtteks tuli kolmandale kohale sommeljee kursuse õppur Külli Paap (eDrinks), teiseks juunior-sommeljee kursuselt Verner Lepp (restoran Kolm Sibulat) ning üldvõitjaks osutus sommeljee kursuslane Rain Veskimäe (restoran Moon). Võitjat ootab ees reis Portugali, mille sponsoriks on Wines of Portugal ning lisaks šampanja Prikelt ja kuldses pudelis vein Pernod Ricard Estonialt. Teise koha omanik saab koos kaaslasega puhata Pärnus Tervise Paradiisis. Kolmandale kohale pani restoran Dominic välja veiniõhtusöögi kahele. Lisaks said kõik võitjad veel kingitusi Pernod Ricard Estonialt, Tridensilt ning Eesti Sommeljeede Assotsiatsioonilit.

Kirjeldatavad veinid olid:

 • 2016 Riesling, Deidesheimer, Weingut Reichsrat von Buhl, Pfalz, Austria
 • 2016 Malbec Reserve, La Celia, Valle de Uco, Argentina

Pimedegustatsiooni joogid olid:

I variant:

 1. Absolut Vodka, teravili, Rootsi
 2. Tullamore Dew Triple Destilled Irish Whiskey, teravili, iirimaa
 3. Olmeca Tequila Blanco, sinine agaav, Mehhiko

II variant:

 1. Bacardi Carta Blanca, rumm, Kuuba
 2. Martell Medallion Cognac VSOP, viinamarjas, Prantsusmaa
 3. Plymouth Gin, teravili, Suurbritannia

Võistlus oli asjalik ja huvitav ning kõik osalejad kinnitasid üksmeelselt, et sellest osavõtt oli väga hariv ja igati kasulik. Ilmselgelt võib kõiki võistlejaid õnnitleda julge esinemise eest ja tõenäoliselt on neil eksamit sooritada juba palju kergem. Kui korra oled ennast proovile pannud, tead edaspidi juba kindlalt, millele rõhku panna. Edu kõigile!