Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni aprilli uudiskiri

Tere, head Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni liikmed ja koostööpartnerid! Tere, head kolleegid ja
(veini)sõbrad!

Loodan südamest, et teil, teie lähedastel ja kolleegidel on tervis korras. Leiame end täna olukorras, mida ei oleks keegi osanud ette näha ka halvimas
unenäos. See puudutab meie valdkonnas kõiki – hotellide ja restoranide omanikke, juhte ja personali, joogimüüjaid, tootjaid ja veinimeistreid, aga ka seni märkamatult toimetanud, kuid valdkonnaga oluliselt seotud taustajõudude.

See tähendab assistente, koristajaid, nõudepesijaid, pesumajade töötajaid, transporditöölisi ja palju teisi. Nii laia ja kõikehõlmavat kriisi ei ole taasiseseisvunud Eesti Vabariigi ajaloos olnud. Kahjuks on meie valdkond üks esimesi, mis sattus löögi alla ning üks aeglasemaid, mis taastub. Ma ei saa öelda, et tulevik oleks helge. Iga päev saame viirusega seotud pessimistlikke uudiseid ja prognoose nii kodumaalt kui kolleegidelt ASI kommuunist üle maailma.

 

Siiski ootab ees tulevik, milles me loodetavasti kõik koos elama hakkame. Selleks, et saaksime selle loomise ja kujundamisega tegelema hakata, tuleb esmalt tänane olukord kontrolli alla saada. Kahjuks on ohverid juba nii inimeste kui ettevõtete seas. Sestap kutsun teid kõiki tungivalt üles järgima soovitatud meetmeid viiruse leviku takistamiseks, et ohvreid oleks võimalikult vähe ja et raske olukord saaks kiiremini mööda.

 

Usun, et see saab olema raske ja väljakutseid jagub igas valdkonnas, kuid kokku hoides ja üksteist toetades toimub see loodetavasti nii ladusalt, kui võimalik. Sel juhul jõuame ka päevani, kus oleme taas rõõmsad ja saame üheskoos nautida klaasi või kaks head veini.

Käesolevas uudiskirjas püüame anda ülevaadet toimuvast, kuid ka väheke positiivsemat lugemist ja eneseharimist. Lisaks kutsume üles väiksele nuputamisele. Püüdkem viia mõtted ka keerulisel ajal millegi toreda ja meeldiva juurde. Lugemine ja enesetäiendamine, interaktiivsetes tegevustes osalemine on üheks võimaluseks.

 

Soovin meile kõigile, et tuleksime kriisist välja targema ja tugevamana.

 

Olge hoitud ja head lugemist!

Kristjan Markii
Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president

(Eri)olukorrast Eesti toidu- ja joogimaailmas

Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud eriolukord mõjutab tugevalt paljusid valdkondi, sealhulgas Eesti söögi- ja joogimaastikku. ESA viis läbi küsitluse, saamaks ülevaate kõige suurematest probleemidest ja võimalikest lahendustest, mida restoranide omanikud, jookide maaletoojad ja sommeljeed ise näevad.

Loe lähemalt
Uuri lähemalt restoranidele ja poodidele loodava Nosi.ee teenuse kohta.

Uuri lähemalt restoranidele ja poodidele loodava Fleet Complete Eesti ja Voog.com teenuse kohta.

 

Vajaliku info Töötukassa toetuste kohta leiad siit. Samas on ka link järelvaadatavale veebiseminarile.

Koondasime veebipoodide info

Oleme koondanud Eesti Sommeljeede koostööpartnerite ja liikmete e-poodide ja kodulehtede info, et see oleks igale huvilisele kiirelt leitav. Tegemist on suurima veinivalikuga Eestis ja omale sobiliku variandi leiavad nii maitse kui hinna poolest lisaks veinisõpradele ka teiste jookide austajad. Nimekirja veebipoodidest leiad siit.

 

Õllesõbrad saavad aga põhjaliku ülevaate Õllesõprade facebookileheküljelt.

Sommeljeeõpilaste parimad esseed

 

Juba teist aastat on ESE sommeljeekursuse üheks kohustuslikuks osaks essee kirjutamine. Esseedede teemad mõtlevad välja lektorid ning saadavad need mulle. Mina koostan üldnimekirja, mis läheb lektoritele arutamiseks tagasi. Seda ikka selleks, et valitud saaks huvitavad ja aktuaalsemad teemad, mis oma raskusastmeltki oleks enam-vähem sarnased.

 

Esseede teemad saavad õppurid kätte õppeaasta esimeses loengus. Neid ei saa meeldivuse järgi valida, vaid võetakse „pimedalt“ nagu eksamipileteid. Valmis esseed tuleb esitada 1. veebruariks.

 

Vaheeksamil tuleb esseesid ka kaitsta. Hindajateks ikka lektorid, kes on tööd enne hoolega üle lugenud. Kui vaja, antakse töö tagasi ning palutakse puudused parandada. Olgu siis tegu sisulise puudujäägiga või hoopis algmaterjalile viitamata jätmisega.

Sellest uudiskirjast alates hakkame paremaid töid ka teile lugemiseks avaldama. Seekord on autoriteks Peeter Tikk ja Verner Lepp. Järgmistes uudiskirjades avaldame kindlasti lisaks ka eelmise õppeaasta parimaid töid. Head lugemist!

 

Ene Ojaveski

ESE direktor

 

 

 

Peeter Tikk

 

“Orgaanika ja biodünaamika veiniviljeluses. Miks on see vajalik ja kas tulevik ongi selle päralt?”

 

Loe siit
 

 

 

Verner Lepp

 

“Premox – ajalugu ja tänapäev”

 

Loe siit

Remuage’i ehk riddlingu eestikeelne vaste

Eelmises uudiskirjas kutsusime kaasa mõtlema, milline oleks parim eestikeelne vaste sõnale remuage ehk riddling.

Küsitluse vahuveini valmistamise sobivaima termini kohta võitis remuaaž. Seda terminit pidas parimaks 50% vastanutest.

Uus küsitlus: mis saab ESA uudiskirja nimeks?

Head sommeljeed, koostööpartnerid ja veinisõbrad! Kuivõrd siinne lugemine läheb uudiskirja formaadist kaugemale, siis otsime kõige ilusamat nime, mis peegeldaks loetavat ja kajastatavat. Kõigi vastajate vahel läheb loosi midagi kosutavat maitsemeeltele.

Ootame teie vastuseid 15. aprillini.

 

Vasta siin

Heroiline Ribeira Sacra

 

Kristjan Markii käis Ribeira Sacras, teenimatult vähetuntud veinipiirkonnas Loode-Hispaanias Galiitsia maakonnas, mis on tuntud ka kui roheline Hispaania. Ribeira Sacra on üks viiest tunnustatud veinivalmistusalast Galiitsias, ent ometi on see jäänud tuntuma-levinuma Rias-Baixase varju. Millise veinipiirkonnaga on tegemist, mida seal kasvatatakse ja miks me sellest kõigest lähemalt teadma peaksime?

 

Loe siit

ASI uudised

 

Michelini aasta sommeljeest, Mauritiuse parimast sommeljeest, Soome Sommeljeede Assotsiatsiooni uuest presidendist ja paljust muust.
Loe siit

Kliimameistrid ja vein

Kuidas mõjutab  veinimaailma kliimamuutus? Kuidas peaks sellega arvestama sommeljeed ja tarbijad? 2019. aasta ProWeini seminari järel tegi põhjaliku ülevaate Marika Tikas.

Loe artiklit siit

ProWeini veinimessi kuupäevad kinnitatud

Maailma suurim veinimess ProWein on kinnitanud kuupäevad: mess toimub 21.-23. märtsil 2021 Düsseldorfis, Saksamaal. Lisainfo SIIN.

Nuputamist veiniilmast ehk ESA ristsõnad

Allpool leiad kaks erinevas raskusastmes ristsõna. Loosime välja väärika pudeli veini kõigi vahel, kes saadavad lahendatud ristsõnast pildi või screenshoti e-postile: info@sommeljee.ee 15.aprilliks. Ristsõnad on koostatud https://crosswordlabs.com keskkonnas.

Ristsõna nr 1: vahuvein ja Champagne 

Raskusaste: keskmine kuni raske

Autor: Igor Sööt

 

 

Lahendama!

Ristsõna nr 2: üldist veinimaailmast

Raskusaste: kerge kuni keskmine

Autor: Denis Borzenko

 

 

Lahendama!

Kuula ja vaata!

 

Karantiiniaeg vajab leevendust. Mõned ideed leiad siit:

  • Decanter on kokku pannud nimekirja veinifilmidest ja -saadetest, mida karantiiniaega kasutades vaadata. Mõned näited: 2016. aasta dokumentaalfilm “Sour Grapes” Rudy Kurniawanist, 2008. aasta komöödia “Bottle Shock” peaosas suurepärase Alan Rickmaniga, 2013. aasta dokumentaalfilm “Red Obsession”, mille jutustajahääleks on ei keegi muu kui Russel Crowe. Vaata rohkem SIIT.
  • Omamaise joogipodcasti “Vala välja!” leiad SIIT. Kuniks eriolukord lõpeb ja salvestustega taas alustada saab, jagab saate facebooki-lehekülg joogimaailma-leide.
  • Miks mitte kuulata podcasti “A glass with…” ülienergilise Olly Smithiga, kes võtab saadetes ette klaasi veini ja mekutab seda koos mõne kuulsusega.
  • Lihvi degusteerimise oskusi: GuildSommi ja Court of Master Sommeliers’i ühine video pimedegusteerimise nüanssidest on SIIN.
  • Online-veiniürituste kalendri üle terve maailma toimuva kohta leiad SIIT.

Liitu ESA uudiskirjaga siin.