Pressiteade 13. november 2018

Eile õhtul valiti Kultuurikatlas Eesti Joogifestivalil kuuendat korda Eesti parim õllesommeljee. Auväärse tiitli sai vaatemängulises finaalis Juks Ojaperv restoranist Platz, teise koha saavutas Jaan Kristjan Lepp Pühaste Keldrist ning kolmandaks võistles ennast Solveig Saar õllebaarist Koht. 

Auhinnaks on Juksile võitjanimeline eripruul Purtse Pruulikojas võistluse peasponsori Momentin Eesti poolt.

Võistlejad alustasid kõrgetasemelise koolituspäevaga juba 15. oktoobril Tallinnas ja 17. oktoobril Tartus. 29. oktoobril toimunud veerandfinaalis pistsid rinda 15 julget Eesti sommeljeed, baarmani ja õlleeksperti. Esimeses voorus tuli võistlejatel vastata testis 43-le küsimusele ja kirjeldada “pimedalt” õlut, mis osutus Chimay Gold’iks.

Poofinaali pääsesid lisaks finalistidele ka Jüri E. Below õllebaarist Koht, Elvira Sokolova ja Elli Marie Tragel Pühaste Keldrist. Poolfinaalis oli võistlejate ülesandeks serveerida kahele külalisele hele lager ja tume nisuõlu ning vastata üllatusküsimusele.

Finaalis vastasid võistlejad kõigepealt laval 10-le küsimusele õlleajaloo, tootjate ja ikoontoodete kohta. Seejärel lahendasid nad erinevaid praktilisi ülesandeid. Esimeseks katsumuseks oli viie õlle kääritustüübi, stiili ja päritolumaa määratlemine, milleks olid Purtse Kämp (Laager, Eesti), Mikkeller Weird Weather  (Alkovaba/Low Alcohol IPA, Taani), Weihenstephaner Vitus (Weizenbock, Saksamaa), Westbrook Gose (Gose ale, USA ) ja A le Coq Tõmmu Hiid (Laager, Eesti). Seejärel tuli finalistidel enne tööpäeva alustamist pop-up õllebaaris laval kontrollida, kas kõik on avamiseks valmis, samaaegselt publikule oma tegevusi seletades. Kolmandaks kompleksülesandeks oli neljaliikmelisele laudkonnale Deusi õlle serveerimine. Keerukaks tegi teenindamise see, et üks külalistest mõtles poole serveerimise pealt ümber ja soovis hoopis vaadiõlut ning teine laudkond ei olnud rahul oma tellitud soolase ja hapuka Gose- stiilis õllega. Viimaseks müügiülesandeks oli õlle soovitamine kollektsionäärile pikaajaliseks säilitamiseks.

Žüriis töötasid võistluse algataja Kristjan Peäske, Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president ja Parim Õllesommeljee 2013 Kristjan Markii, Momentin Eesti esindaja ja eelmise aasta hõbemedalist Aivar Kaha ning teised eelmiste aastate võitjad Urmas Linnamägi (2014), Els Maria Kullamaa (2016), Helen Aasmann (2017). 

 

 

Korraldaja:

MTÜ Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon

Masina 11

Tallinn 10144

 

Täpsem info:

Kristjan Markii, president@sommeljee.ee; 5818 2682

Ene Ojaveski, ene@sommeljee.ee; 50 42 422