Konkurss „Aasta vein 2023“

Pressiteade 7.04.2023

 

Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon MTÜ (ESA) kutsus kolmandat korda kõiki viinamarjaveinide maaletoojaid ja -tootjaid osalema Aasta Veini konkursil. Selle konkursi eesmärgiks on tunnustada aasta parimaid veine kuld-, hõbe- ja pronksmärgiga, mis antakse välja igal kalendriaastal. Tunnustus annab veinisõpradele ja ka sommeljeedele võimaluse saada kiiret infot Eesti turul olevate väljapaistvate veinide kohta.

 

Konkursile saabus 518 veini 38 erinevalt ettevõttelt. Veinid jagati gruppidesse stiilide, värvuste, piirkonna või viinamarjasordi või nende segude järgi.

 

Veine hindas professionaalne žürii, mis koosnes Eesti sommeljeedest, joogispetsialistidest ja ajakirjanikest. Kõiki veine hinnati rangelt pimedegustatsioonil, kusjuures hindajatele oli teada vaid veini päritolumaa, viinamarjasort või sordid ja hind. Kõik veinid serveeriti korrektsel temperatuuril otse pudelist (ei dekanteeritud). Igat kategooriat hindas vähemalt viieliikmeline žürii, mida juhtis kogenud grupijuht, kes kogus kokku punktid, jälgis nende ühtlast taset ja vajadusel tõstatas diskussiooni hindajate vahel tulemuste täpsustamiseks või ühtlustamiseks.

 

Veine hinnati 100 punkti süsteemis:

  • Kuld 90+ punkti, rahvusvahelises mõõtmes tipptasemel vein
  • Hõbe 85+ punkti, omas klassis silmapaistvalt väga hea vein
  • Pronks 80+ punkti, omas klassis hea ja kvaliteedilt eristuv vein

Sel aastal anti välja 51 kuld-, 128 hõbe- ja 139 pronksmedalit.

Medalitele saab pretendeerida kuni 65 % esitatud veinidest. Selle piiri ületamisel  hakkasid määrama veinidele antud punktid ja lävend pronksmedali jaoks tõusis vajaliku piirini.

Kristjan Markii, ESA president: „Aasta Veini konkurss on kujunenud traditsiooniks, mida ootavad paljud veinisõbrad ja sommeljeed ning veinide tootjad ja maaletoojad. Rõõm on olnud näha, et esitatud veinide kvaliteet on aasta-aastalt tõusvas tendentsis ning veinid pakuvad degusteerimistel üha rohkem põnevust. Põnevust pakub ka meie maaletoojate mitmekesine valik. Medalite vääriliseks tunnustati veine väga erinevatelt maadelt ja erinevates stiilides. Erakordne on see, et esimest korda anti välja kuldmedal ka kodumaisele veinile. See tõestab Eesti veinivalmistuse potentsiaali.“

Konkursi tulemustega saate tutvuda siin:  aastavein.ee

 

Rohkem infot:
Kristjan Markii
President
Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon
Mob: +372 58182682
Email: president@sommeljee.ee