WineFortune toob Eestisse uue veinidesse investeerimise võimaluse

 

Kevin Lilleleht

 

WineFortune, varasema nimega LeVinum, on Eesti ettevõte, mis pakub võimalust investeerida veinidesse. Nüüd on täisteenusele lisandunud uudne fondi-investeeringute võimalus.

 

Investeerimise täisteenus kätkeb endas kõiki füüsilisi ja bürokraatilisi protsesse veini ostust kuni müügini. Olemas on aktsiisilaod, et veini ideaalsetes tingimustes hoiustada ja nii ei lisandu veini hinnale ka käibemaksu. Lisaks on igal veinihuvilisel ja –kogujal võimalik oma veine ettevõtte keldris hoiustada.

 

Kui ettevõtte algusaastatel suhtuti teenusesse ettevaatlikult ning osalt isegi pessimistlikult, siis tänaseks on WineFortune tõestanud pakutava teenuse tootlikkust. Inimestel on võimalus osa saada nii Bordeaux En Primeur kampaaniast kui ka Burgundia kuulsatest Hospices de Beaune ja -Nuits oksjonitest.

 

 

WineFortune on tänaseks loonud Eesti esimese veinifondi, mis pakub investoritele võimalust osta osalust “veinikogust”, see tähendab: mitte enam veinipudeleid või -kaste ükshaaval. Fondi tagamaid aitab selles loos avada WineFortune’i asutaja ja tegevjuht Risto Kaljurand.

 

Ühtlasi siinkirjutaja full disclosure: Kuigi praeguseks on teed mind WineFortune’ist eemale viinud, seob mind sellega töine ajalugu – varem olin Eesti klientide müügijuht ja konsultant. Nüüd on selle teadmise pinnalt aga võimalus avada uudse fondi-investeeringu tagamaid.

 

Tere, Risto! Alustame algusest: Miks peaks veini-investreeringuga alustama ning kes peaks eelistama just veini näiteks aktsiatele või indeksfondidele?

 

Esmalt võiks seda teha eelkõige oma investeerimisportfelli kindlustamiseks. Vein on investorite hulgas järjest populaarsem valik, et omada kasvava väärtusega vara ka kõige keerulisemates majandussituatsioonides. Näeme seda graafikutelt nii koroona-pandeemia alguseses, pärast 2008. aasta finantskriisi kui ka täna. Kukkumine hinnas puudub mõnes regioonis täiesti.

 

Lisaks on see hea valik ka siis, kui soovid teha investeeringut pikaajaliselt madala riskiga varaklassi ja olla kindel, et su investeering panustab väärtuse kasvu. Kindel on see, et kümne või 20 aasta pärast on just seda kindlat veini turul kordades vähem, kuid just siis soovitakse seda veinipudelit kõige enam avada.

 

Kuidas erineb veinifondi investeering teie tavapärasest investeeringuvõimalusest? Kes võiks eelistada tavapärast investeeringut ja kes fondi?

 

Fond, mis investeerib veinidesse, sobib nii väikeinvestorile kui professionaalsele investeerijale. Meie fondiinvestorite seas on nii suuri nimekaid tegijaid kui ka rohkelt väikeinvestoreid. Just väikeinvestor on see, kelle jaoks on see esimene fond maailmas, mis investeerib veinidesse ja kus puudub minimaalne tehingunõue. Olgu tehinguks kümme, 100 või 10 000 fondiosaku ostmine, kus osaku väärtus on esimesel pakkumisel kõigest üks euro.

 

Füüsilisse veini investeerivad rohkem need, kes on ka ise suuremad veiniarmastajad. Nemad tunnevad veiniga suuremat sidet. Meie püsimakse lahendus on teinud võimaluse füüsiliselt veinide portfelli omada väga lihtsaks igale investorile. Vastavalt riskiisule, eelarvele ja ajalisele horisondile paneme kokku sobiva portfelli.

 

Kuidas te fondi üles ehitate? Kas fondis on ekspertide valitud veinid, mille õigel hetkel maha müüte või jälgite pidevalt näiteks Liv-ex 500 nimekirja ning müüte ning ostate veine vastavalt nimekirja muutustele? 

 

Fondi jaoks otsisime esmalt juurde nõunikke, et lisaks tehnilisele turuanalüüsile oleks võimalikult palju ka fundamentaalset tunnetust turult. Me oleme väga õnnelikud, et lisaks Rein Kaselale on meie tiimiga liitunud Euroopa parimaks sommeljeeks tunnistatud Raimonds Tomsons ja rahvusvahelise sommeljeede assotsiatsiooni juhatuse liige Samuil Angelovile.

 

 

Fondi regulatiivne protsess sai lõpule septembri keskpaigas, kui saime kätte nii litsentsi kui ka fondivalitseja õiguse ja seejärel alustasime kohe oktoobri algusest fondiosakute pakkumist.

 

Me jälgime veinide valikul kindlaid kriteeriumeid, mis on iga investori jaoks kirjas ka investeerimispoliitikas. Eelkõige peab olema kõrgeim klassifikatsioon või põllu tase, seejärel saanud kriitikutelt 95+ punkti ja viimaks vaatame Liv-ex’i platvormilt varasemate sama kvaliteediga aastakäikude nõudlust ning kauplemisaktiivsust. Seega jah, Liv-ex ehk maailma suurim B2B kauplemiskeskkond väärisveinidele on üheks peamiseks indikaatoriks veinivalikul.

 

Miks on fondi osakute ostmine ajas ja summas piiratud?

 

Fondilitsentsiga on seotud kindlad tingimused ning kuna me alustasime esmalt väikefondiga ja suletud pakkumisega platvormi-põhiselt, siis on ees piirang, et aasta jooksul võib osakuid pakkuda 2,5 miljoni euro eest. Lisaks on vaja ette anda ka aeg, mis ajavahemikul on võimalik fondiosakuid märkida. Järgmisel korral, kui osakud müüki paneme, on vastavalt veinihindade tõusule tõusnud ka osaku väärtus.

 

Viimasel ajal on meedias palju poleemikat hoiu-laenu ühistute üle, mis on teinud investorid ettevaatlikuks. Selgita, kuidas erineb WineFortune’i fond hoiu-laenu ühistustest.

 

Siin on väga lihtne vastus – fondiosakud on tagatud füüsilise varaga, mida hoitakse kõige kindlamas kohas ehk Euroopa suurimas veinihoidlas Octavianis ning veinid on kindlustatud Octavianis Liv-ex’i keskmise turuhinna vastu.

 

Selge on, et vein on väga stabiilne varaklass, mistõttu ootate fondilt vähemalt 10% tootlust ning lubate ka kolme aasta pärast dividendimakseid. Mängime korra läbi halvima stsenaariumi, kus fondi ei saada edu. Mida see investorile tähendab? Kas sellisel juhul võib oodata ka krüptolikke kahjumeid?

 

Tõin kohe alguses välja perioodid majanduses, mis on olnud keerulised. Sellises võrdluses saame olla päris kindlad ka tuleviku suhtes: sõltumata majanduslangusest on väärisveinide vastu turul alati nõudlus. Näeme seda väga hästi Burgundia ja Champagne pealt, kus nõudlus maailmas aina kasvab, kuid tootmiskogused ei saa kasvada. Seega kasvavad järjest hinnad. Maailmas on alati 1-3% elanikke, kes suudavad tarbida luksuskaupu.

 

Viimaste aastakümnetega on paljude veinide hinnad mitmekordistunud, kuidas hindab seda WineFortune? Kas tegemist on tavapärase nähtusega ning peame arvestama, et hinnalised Burgunia Grand Cru  ja Bordeaux 1er Grand Cru veinid jäävadki vaid eliidi pärusmaaks või võib tegemist olla mõnes mõttes mulliefektiga ning lähitulevikus langevad veinide hinnad taas mõistuse piiresse?

 

 

Burgundia väärisveinide ala suurus on lihtsalt niivõrd väike, et kui maailmas tõuseb nende suurepäraste veinide osas teadlikkus ja seega ka nende, siis ei kujuta ette ühtegi loogilist põhjust, miks hinnad peaksid kukkuma hakkama. Eriti tõuseb nõudlus paremate aastakäikude vastu veel siis, kui mõned lähituleviku aastakäigud ei peaks olema liiga hea kvaliteediga. Seega lühidalt öeldes ma hinnalangust ei näe, pigem hakatakse järjest enam ostma ka USA ja teiste maailma piirkondade tipp-tasemel Pinot Noiri.

 

Olete Eestis loonud ideaalsed hoiustamistingimused. Miks valisite Octaviani (UKs baseeruv maailma suurim veinide hoiustaja) hoiustamise fondile? Kas see ei vähenda investorite kasumeid?

 

Vastupidi, just see annab meile võimaluse kõige kiiremini väärisveinidega kaubelda ning hoida ära ka transpordikulud. Fondi ostame veine, mille hinnad võivad kohati küündida tuhandetesse, seega on nende jaoks eelkõige Liv-ex’i kaudu rahvusvaheline turg. Kui veinid on Londoni lähistel, kus on ka Liv-ex’i ladu, kuhu peame veinid müügitehinguks nii ehk naa viima, siis on kulud fondi jaoks minimaalsed.

 

See ei tähenda, et Eestis midagi muutuks, kuna isiklike veiniportfellide jaoks on oluline kohalik hoiukeskkond, et vajadusel vein ka paari päevaga nautimiseks kätte saada.

 

Mis on sinu arvates optimaalne investeeringu-summa, et kasum oleks märgatav?

 

Kasum on kogusummas loomulikult kõrgem, mida suurem on investeeritav summa, aga pikaajaliste investoritega rääkides on olnud nende soovitus investeerida osakaaluna 20-30%  väärisveinidesse kui alternatiivsesse varaklassi. Mida passiivsem on investor oma koguportfelliga, seda suurem võib olla investeering veinidesse. Väärisveinide portfelli võib võtta kui pensionisammast.

 

Fondi puhul on võimalus omada reaalset finantsinstrumenti ehk teenida ka iga-aastast dividendi alates kolmandast aastast. Tänane kõige populaarsem investeering fondi jääb 1000 euro ringi, kuid tehinguid on ühest eurost kuni 30 000 euroni.

 

Millal on järgmine võimalus WineFortune’i fondi investeerida?

 

Pakkumine kestab 24. oktoobrini, seega jõuab veel rahulikult materjalid läbi lugeda ja endale sobivas suuruses tehing ära teha. Täpset aega järgmiseks osakute pakkumiseks veel paigas ei ole, kuid tõenäoliselt hakkab pakkumine toimuma kvartalis korra.

 

Oluline on veel see, et esimesse fondi investeerijatele soovime anda ka võimaluse osakute vahetamiseks rahvusvahelise fondi vastu, mille litsentsi omandamise protsessiga tegeleme ja mille soovime listida ka Londonis ja Shanghai alteratiivbörsil, mis samalaadne meie First North turuga.

 

Kindlasti tekib investoritel läbi investeeringu ka suurem huvi veinide vastu. Mis aastal võiksime öelda, et eestlased on veinirahvas?

 

WineFortune’i kogemuse pealt ütleks, et viimase paari aastaga on huvi just väärisveinide vastu märgatavalt kasvanud. Kindlasti on oma töö teinud ka rohked degustatsiooniõhtud nii meie poolt Keila-Joa lossis kui ka teiste pakkujate poolt Tallinnas ja mujal. Need on tänuväärt sündmused huvi tekitamiseks.

 

Usume, et juba paari aasta pärast võime öelda, et Eestis on suurem väärisveinide buum samalaadselt nagu mõned aastad tagasi sai alguse käsitööõllede buum.

 

 

 

Täpsemat infot WineFortune’i fondi kohta leiab lingilt: winefortune.com/fund ja rohkem infot ettevõtte enda ja nende tegevuste kohta lingilt: winefortune.com.