Vana Tallinna Grand prix 2024 esikolmik - Parre, Pogrebnoi, Biazruchka

 

Riias toimus 4.-5. oktoobril järjekordne Vana Tallinn Grand Prix, Baltikumi sommeljeede mõõduvõtt, mille võitis eestlane Mikk Parre Bombay Group’ist. Ka teine koht tuli Eestisse ja selle võitis Aleksei Pogrebnoi Noa Chefs Hall’ist. Kolmandale kohale platseerus leedulane Jan Biazruchka.

 

Vana Tallinna Grand prix 2024 esikolmik - Parre, Pogrebnoi, Biazruchka

Vasakult Jan Biazruchka, Mikk Parre, Aleksei Pogrebnoi.

Kohal olid iga Balti riigi kolm parimat sommeljeed ja üks noor, alla 23 aasta vana juuniorsommeljee.  Et supp liiga lahja poleks, kutsutakse alati mõõtu võtma ka mõni sommeljee kuskilt mujalt. Seekord olid võistlustules Portugali ja Poola sommeljeed. Parimaks nooreks osutus leedulanna ja parimaks külalisvõistlejaks poolakas.

Nagu sommeljeede võistlustel kombeks, tuli võistluste eelvoorus teha test ja veinikirjeldus. Lisaks tuli slaididelt ära tunda fakte kange alkoholi kohta ja kaartidelt veinipiirkondi. Praktilise ülesandena tuli serveerida ühte lauda punavein. Kuna selle laua poolt saadeti teise lauda omakorda kingituseks šampanja, siis tuli seegi serveerida. Ülesande lahenduses oli oluline võõrustajale mõlema joogi maitsta andmine ning loomulikult ettenähtud aja sees jookide serveerimine.

Finaalis algas kõik nullist.

Kolm paremat, parim noor ja külalisvõistleja pidid rinda pistma keeruliste ülesannetega. Noorel sommeljeel tuli neist lahendada vaid pooled. Esimese ülesandena tuli serveerida kolmesesse lauda vahuvein, lager-tüüpi õlu ja Negroni kokteil Vana Tallinnaga. Lisaks tuli juurde soovitada kõigi kolme joogiga sobiv amus-bouche (väike suupiste) ja seda kõike nelja minuti sees.

Järgmiseks tuli tuvastada nelja veinipokaali sees olevad joogid, nimetades kahe minutiga joogi päritolumaa, piirkond, viinamarjasort ja aastakäik. Seejärel toodi lauale lisaks õiged veinipudelid ning võistlejal tuli nende nelja veini juurde sobitada Baltikumist pärit toitudest menüü nelja minutiga. Veinideks olid Gavi di Gavi Itaaliast, crémant ja punavein Prantsusmaalt ning Recioto della Valpolicella Itaaliast. Eriliselt torkas silma poolaka hea kodutöö, kui ta soovitas punaveini juurde Eestist pärit verivorsti, hääldadeski seda eesti keeles ning lisades alles seejärel inglise keeles tõlke.

Neljanda ülesandena tuli kahesele lauale nelja minuti jooksul aereerida roosa šampanja. Ülesande tegi keeruliseks vahepeal esitatud küsimus lauast – selle kõrvale sooviti kaht erinevat punase lihaga pearooga.

Järgnes pildivoor, mille jooksul tuli ära tunda veinimõisasid, tooteid, viinamarjasorte, veiniinimesi ja nende kirjutatud raamatuid. Iga pildi juures oli 15 sekundit mõtlemisaega. Siis kaeti aga lauale 11 erineva vedelikuga pokaali ja aega anti kolm ja pool minutit, et öelda kiirkorras, millise erineva tehnoloogilise meetodiga on need veinid valmistatud. Valik ulatus alkoholivabast veinist kuni šerrini ja sinna vahele mahtusid kõik ülejäänud.

Siis oli järg kahe sake tuvastamise käes (2 minutit) ja seejärel kahe erineva veini organoleptilisel kirjeldamisel. Teise, magusa veini juurde tuli pakkuda ka soolase toiduga sobitamine, kusjuures juust (ja ka kook) olid välistatud.

Viimaseks ülesandeks oli kolmesele ja kahesele lauale magnum pudeli dekanteerimine ja serveerimine viie minutiga. Ülesande tegi keeruliseks see, et polnud küünalt ning dekanter oli väike, tavasuuruses pudeli serveerimiseks. Küll aga oli laual sõel, mis selle ülesande õigel lahendamisel oluliseks osutus, kuivõrd andis võimaluse veinipudel osaliselt dekanteerida, külalistele vein serveerida ning siis pudel lõpuni dekanteerida nii, et kogu ülejäänud vein oleks dekantris ja pudel tühi.  

Kokkuvõttes võib uhkusega tõdeda, et eestlastel läks väga hästi – kaks kõrgemat kohta on meie. Kevin Lilleleht restoranist 180 by Matthias Dieter, kes võistles meie kolmandana, finaali ei pääsenud. Oma esimesed ristsed võistlejana sai alles sommeljeede koolis kolmandat aastat õppiv Maria Israel LEE restoranist. Nemadki võistlesid tublisti.

 

Vana Tallinn Grand Prix võistlus on ellu kutsutud AS Liviko ja kolme Balti riigi sommeljeede assotsiatsioonide poolt. Liviko on olnud selle, maailmas juba üsna tunnustatud võistluse peasponsor algusest ehk 2006. aastast alates.