Garnacha Tinta – mahu- või tippvein?

 

Agnes Anderson

 

Tõdemus, et Garnacha Tinta viinamarjasordist on võimalik valmistada tippveini, sai minu jaoks kinnituse 4. septembril aastal 2019. Pagari tänaval tegutses sel ajal Pazzo. Hispaania veinide õhtul sain tuttavaks Comando G La Bruja de Rozas veiniga, aastakäiguks 2017. Elegantne. Selle veini maitse on siiani meeles nagu oleks see kõik eile toimunud. Veel praegugi on veinikapis hoiul üks pudel sellelt õhtult ja sama aastakäiguga. Aeg on käes, et džinn pudelist välja lasta ja pokaalid täis valada.

Muistne viinamarjasort Garnacha Tinta on tuntud eelkõige soojemates veiniviljeluspiirkondades mahuveinisordina (Hispaania, Lõuna-Prantsusmaa jt). Uuringud on näidanud, et jälgi leiab juba 14. sajandist Kreekas, kus Garnacha Tintat tunti kui Varnaciet. Garnacha Tinta juured on siiski kinnistunud juba sajandeid Hispaania pinnasesse ning tema sünnikohaks võib lugeda Aragoni. See on kunagine kuningriik, mis asub Kirde-Hispaanias ja mis on pindalalt võrdne Eestiga. Piirkond on maastikuliselt mitmekesine: Püreneed, Ebro jõe org, kuivad stepialad jne. Tõenäoliselt on just ümbritsev keskkond vorminud ja kujundanud viinamarjasorti ja andnud sellele parimad omadused: jõuline, kõrge saagikusega, suurte kobaratega, põuakindel, edukas kohandumaks erinevate mullatüüpidega. Samas teeb muutlik ilmastik viinamarjasordi vastuvõtlikuks erinevatele seenhaigustele, öökülmadele ja muule.

Garnacha Tinta on Aragoni piiridest läbi murdnud. Viinamarja leidub ümbritsevates piirkondades: põhjas Prantsusmaal (Lõuna-Rhône, Vahemerd ümbritsevad piirkonnad ning saared, eeskätt Provence ja Sardiinia), idas Kataloonias, lõunas Valencias ja Castilla-La Manchas ning läänes Castilla-Leonis, La Riojas ja Navarras. Kuid seda leidub ka mujal maailmas: Austraalias, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Argentiinas, Ameerika Ühendriikides, Põhja-Aafrikas, Lähis-Idas ja mujal. Sellest tulenevalt on Garnacha Tintal hulgaliselt sünonüüme (151), millest mõni vihjab algsele sünnikohale Aragonile. Seega tasub mõistatada, millistes piirkondades kannab viinamarjasort näiteks järgnevaid nimetusi: Gironet, Lladoner, Grenache, Garnacha, Tinto Aragonés, Roussillon, Cannonau, Alicante, Guarnaccia.

Ligikaudu 163 000 ha kasvualaga hoiab Garnacha Tinta edukalt viiendat positsiooni tumedate viinamarjade kategoorias (üldjärjestuses on ta esikümnes). Kahjuks saab aastate lõikes täheldada sordi populaarsuse langust. Viinamarjasordile on omane rikkalik värvus ning veinis iseloomulik kõrge alkohoolsus ning seda just soojemates veiniviljeluspiirkondades. Seetõttu on viinamarjasordile saatuslikuks saanud mahuveini tootmine ja staatus – igavene teine. Riojas kergitab Garnacha Tinta esinumbri veelgi kõrgemale, täiendades nende au ja uhkust Tempranillot aroomi, värskuse ja alkohoolsusega.

Samas leidub veinimeistreid, kes leiavad üles sordi kõige paremad omadused ning lasevad sel särada kasvõi korraks. Nii ka selle veini puhul. Ajas on mindud tagasi juurte juurde, väärtustades käsitööd ja terroir’ olulisust. Siin näitab Garnacha Tinta end parimast küljest. Just kõrgustes – Sierra de Gredose mägedes. Aladel, mis on olnud hüljatud pikki aastaid, on kõige väärtuslikumaks aardeks viinapuud, mis on jõudnud parimasse ikka. Comando G veinimeistrid Daniel Landi ja Fernando Garcia on õppinud parimatelt ja loonud nõtked veinid, ülistades ja väärtustades Garnacha Tintat, kusjuures häbenemata jaotada oma veinid Burgundia klassifikatsiooni eeskujul: village, 1er cru ja grand cru.

Kui heita pilk prantsuse kultuuriruumi, siis Grenache’ist valminud silmapaistvaid veine leidub Rhône’i jõeoru lõunaosas. Sealt leiame sellised nimekad apellatsioonid nagu Châteauneuf-du-Pape, Gigondas, Vacqueyras. Punaveinide mängumaale annab tooni juurde Tavel, kus valmistatakse roosasid veine.

Lõuna-Rhône’is ja sealt Hispaania suunas liikudes leiame meie kultuuriruumis vähe tuntud kangendatud veinid (prantsuse keeles terminiga vin doux naturel) Rasteau, Maury ja Banyuls. Lisaks eelpool mainitud Taveli piirkonna roosadele veinidele on Grenache Provence’i roosade veinide alustala.

Veinietiketil lühendit GSM kohates teame, et selle kombinatsiooni moodustavad Grenache, Mourvedre ja Syrah viinamarjasordid. Need veinid on tuntust kogunud nii Lõuna-Rhône’is kui ka Lõuna-Prantsusmaal laiemalt. Imepäraseid ja väljendusrikkad GSM veine leidub mitmetes nimekates veinipiirkondades üle maailma: Hispaanias Prioratis, Lõuna-Austraalias Barossa Valley piirkonnas, Californias Paso Robles, Washingtoni osariigis Columbia Valley’s ja mujal.

Selleks, et veenduda, et Garnacha Tinta ei ole pelgalt mahuveinitootjate lemmikviinamarjasort, vaid midagi enamat, peab seda ise kogema. Head avastamist!

 

 

 

Kasutatud allikad

Aragon, 2022. [WWW] https://et.wikipedia.org/wiki/Arag%C3%B3n (31.01.2022)

Distribution of the world’s grapevine varieties, 2017. [WWW] https://www.oiv.int/public/medias/5888/en-distribution-of-the-worlds-grapevine-varieties.pdf (30.01.2022) (inglise keeles)

Garnacha Tinta, 2022. [WWW] https://www.riojawine.com/en/rioja/grape-varieties/garnacha-red/ (28.01.2022) (inglise keeles)

Garnacha Tinta (ES), 2022. [WWW] https://www.vinetowinecircle.com/en/castas_post/garnacha-tinta-3/ (28.01.2022) (inglise keeles)

La Bruja de Rozas, Vinos de Madrid DO, Comando G 75cl, 2022. [WWW] http://www.balen.ee/Tooted/punased/la-bruja-de-rozas-vinos-de-madrid-do-comando-g-75cl (30.01.2022)

Vitis International Variety Catalogue (VIVC), 2022 [WWW] www.vivc.de (30.01.2022) (inglise keeles)

Essential Guide to Grenache Wine , 2022 [WWW] https://winefolly.com/deep-dive/grenache-wine/ (15.02.2022) (inglise keeles)

Rhône´i org, 2022 [WWW] http://www.veiniguru.ee/meie-veinid/prantsusmaa/rhone-org.html (15.02.2022)