Aivar Vipper
Kokkuvõtteks on rõõm tõdeda, et meie restoranid ja kohvikud pakuvad oma külalistele tõeliselt laia valikut meie turul olevatest veinidest.
Miinuspoolelt võiks ehk välja tuua, et isegi tuntud ja õpetatud sommeljeedega söögikohtade joogikaartides on jäänud korrektne veinide kirjapilt tagaplaanile, eriti mis puudutab kvaliteediklasside välja toomist (need kas puuduvad suuremas osas või on ainult osadel jookidel ära märgitud).
Samas on rõõm tõdeda, et erinevalt varasemast on muutunud ka suhtumine klaasiveinide valikusse ning ei piirduta enam mõne veiniga, mida külaline saab tellida klaasis, vaid valik on pigem mitmekesine, tooteid vähemalt 6-10 ja sellega on kenasti kaetud ka menüüs pakutav ehk siis igaüks leiab omale miskit sobivat.
Paljud söögikohad on jaotanud oma veinikaardi veini iseloomu järgi (kerge ja särtsakas valge, tummine ja intensiivne punane jne), mis teeb valiku lihtsamaks, kui sa pole kursis konkreetse veini iseloomu või tootjaga. See on ainult tervitatav ning julgustab ka proovima jooke, millega sa muidu tuttav pole.
Huvitavad kaardid, mis silma jäid, olid kindlasti Grand Rose Spa hotelli restoran Rose, kus on eriline rõhk signature kokteilidel (alkoholiga ja ilma) ning kohaliku Saaremaa joogi tootjate esindus on siin eriti lai.
Kindlasti restoran Dominic, kes esindas nn klassikalise restorani sektorit, kus veinikaart on väga mitmekülgne ning kust leiame parima valiku champagnesid ning erineva suurusega pudeleid ja kindlasti ka väga rariteetseid piirkondi ning aastakäike.
Silma jäi ka Mona Ami restoran Pärnust, kes on eriti suurt tähelepanu pööranud poolpudelite (37,5cl) pakkumisele, mis võimaldab ka kahekesi õhtusöögile tulles leida parim ja sobivam vein iga käigu juurde, ilma et peaks jääma klaasiveini valiku juurde.
Ka Kolm Tilli joogikaart oma pikkade ja huvitavate selgitustega annab külaliste jaoks lisandväärtust ning huvitavat lugemist.
Igal juhul on rõõm tõdeda, et meie söögikohad pakuvad oma külalistele huvitavaid, menüüga kooskõlas ja mitmekesise joogivalikuga joogikaarte.