KALEV KESKÜLA NIMELINE PREEMIA PARIMALE VEINI- JA JOOGITEEMALISELE KIRJUTISELE 2022

 

 

Selle aasta Kalev Kesküla nimelise preemia võitis Keiu Virro artikliga „Madeira teeb meeled ärksaks nii imekauni looduse kui põnevate veinidega“, mis ilmus ESA veebikirjas Pudelipost, 16. augustil 2022.

 

Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon (ESA) on andnud Kalev Kesküla nimelist preemiat välja alates 2011. aastast. Alguses oli tegu iga-aastase preemiaga, kuid alates 2014. aastast antakse preemiat välja üle aasta. Sel aastal siis kaheksandat korda.

 

Preemia antakse välja ajavahemikus 1. september 2020 kuni 1. september 2022 ilmunud
veiniteemalisetele kirjutistele või artiklitele toidu ja joogi sobivusest ning intervjuudele ja persoonilugudele veiniga seotud inimestest. Võistlustöödena lähevad arvesse kirjutised, mis on ilmunud prindituna väljaandes või on ilmunud digitaalselt veebiväljaandes või avalikus blogis.

 

Artikleid laekus kokku 22 üheksalt autorilt. Kirjutisi hindasid: Liina Kesküla, ajakirjanik Heidi Vihma, sommeljeed Ketri Leis ja Mikk Parre, veinispetsialistid Tanel Eigi ja Arne Pajula ning ESA president Kristjan Markii.

 

Liina Kesküla: Meeldis, et oli uudseid ja moodsaid teemasid ning uusi kirjutajaid. Õnneks polnud enam nii palju igavaid harivaid jutte. Toredad olid lood, kus autor oli ise kohapeal käinud, see annab alati emotsiooni ja tunnetust juurde. Kalev arvas ikka, et vein pole mingi peenutsemise asi vaid midagi, mida kõik võivad nautida. Kõrgkultuuri kõrki kultust pole enam lugudes tunda ja see on hea. Kahjuks on olud olnud viimasel ajal sellised, et turult on kadunud nii mõnigi väljaanne, kus varem veiniteemalisi kirjutisi ilmus.

 

Mikk Parre: Hästi vahva oli näha, et meie seas on palju aktiivseid veiniinimesi, kes soovivad oma mõtteid ja tarkust teistegagi jagada. Ma tõstaks positiivsena esile väga laia teemade valiku, oli meeldiv näha nii päevakajalisi kajastusi kui ka tugevalt veinitarbijale suunatud juhtnööre ning nõuandeid. Paneks ainult kirjutajatele südamele, et artiklite puhul võiks tugevamalt rõhku pöörata faktide korrektsusele.

 

Parima reisikirja ja aktuaalseima artikli eriauhind
Martin Hanson: Veinimaana elab Ukraina täiel rinnal (Gurmaan, 12. mai 2022)

 

 

Kristjan Markii: Natuke nagu põnevusromaan – tempokas ja haarav lugemine. Samas igati päevakohane ja julgust nõudev kohaleminek, mis andis loole teise hingamise.

 

Ketri Leis: Aega hästi sobituv. Hästi loetav, kaunis kõneviisis. Kirjatükki lugedes tunned, et viibid veinimajal külas. Aktuaalne teema. 

 

Kõige rohkem veiniteadmisi avardava artikli eriauhind

Kadri Kroon, Kevin Lilleleht: Veinitarkus. Kuidas mõista veinile antud medaleid ja punkte (Edasi.org, 29. august 2022)

 

 

Kristjan Markii: Asjalik abimees teadlikumale veinisõbrale, orienteerumaks medalite ja teiste veinitunnustuste rägastikus ja nende taustas.

 

Ketri Leis: Lihtsad selgitused veinimaailmas orienteerumiseks. Soovituslik kirjandus igale alustavale veiniinimesele.

 

Parima Eesti Sommeljeede Erakooli õppuri esse eriauhind aastatel 2020-2022 

Kevin Lilleleht: Bordeaux viimased aastakäigud – investeeringuks, hoidmiseks või koheselt joomiseks? (ESA veebikiri Pudelipost, sommeljee.ee ja ajakiri Edasi, kevad 2022)

Kristjan Markii: Ühe kõige kuulsaima veinipiirkonna hiljutistest aastakäikudest, ning toimetulemisest kliimamuutuste, uute reeglite ja trendidega.

 

Ketri Leis: Hästi loetav, head põhjendused aga ka kirjaniku poolt tuntav teadlikkus teema taga.

 

Parima persooniloo eriauhind

Martin Hanson: Lõhnameeled taas üles leidnud Kadri Kroon (Grumaan, 27. september 2021)

Kristjan Markii: Muhedalt ja inimlikult kirjutatud üsna keerukal teemal. 

 

 

Publikuhääletuse eripreemia

Annamari Nikkel: Kõik veini aastakäigust (Edasi.org, 2. september 2022)

Publiku hääletuse eripreemia valimisel osales üle 30-e lugeja. Annamari Nikkeli artiklid võitsid hääletusel ka teise ja kolmanda koha – vastavalt „La vie en rosé!“ (Oma Maitse 2020) ja „Kokkame koos veiniga“ (Oma Maitse, märts 2021)

 

 

Üldvõitja 

Keiu Virro: Madeira teeb meeled ärksaks nii imekauni looduse kui põnevate veinidega (ESA veebikiri Pudelipost, 16. august 2022)

 

 

Kristjan Markii: Veinist kirjutamine ei pruugi piirduda veiniga. Me armastame kasutada veini kohta sõna terroir, mis hõlmab lisaks veinile kõike ümbritsevat, maa all ja maa peal, koos inimliku faktoriga. Selles loos ongi kogu Madeira terroir sõnadesse pandud, mis on  mõnusalt loetav, parajalt informatiivne, kauni ja samas korrektse keelekasutusega.  

 

Mikk Parre: Võidutöö tõusis minu silmis esile just oma kaasahaaravuse ja loetavuse poolest. Keiu Virro lugu Madeirast oli ühteaegu nii põnev reisikirjeldus kui ka hariv kirjatükk veinisõbrale.

 

Ketri Leis: Väga hea jutuvooluga, kaasahaarav. Läbi loo tunned, et oled päriselt saarel kohal ning naudid saare elu ja melu.

 

Kalev Kesküla preemiaks on 12 pudelit selle aasta Eesti parima sommeljee poolt valitud veine ja diplom. Seekord pani veinikasti kokku Mikk Parre.

 

 

Auhinnaveinid:

2013 Champagne Larmandier-Bernier Les Chemins D’Avize Grand Cru, Extra-Brut Blanc de Blancs (Hansson Holding)

2018 Riesling, Schlossberg, Domaine Weinbach, Alsace Grand Cru, Prantsusmaa (Liviko)

2017 Verdelho, Muros de Magma, Anselmo Mendes, DOC Biscoitos Açores, Portugal (Vinorama)

2017 Remirez de Ganuza Blanco Reserva, Bodegas Remirez de Ganuza, DOC Rioja, Hispaania (Album)

2015 Biodynamic Chardonnay, Tara, Ventisquero Premium D.O. Atacama Valley, Tšiili (Prike)

2018 Xinomavro Reserve Vieilles Vignes, Alpha Estate, Amyndeon, Kreeka (Aldar)

2012 Le Pergole Torte, Montevertine, Toscana, Itaalia (Brillare)

2017 BB Vino Di Contrada, Occhipinti Bombolieri, Vendemmia, Terre Siciliane IGT, Itaalia (Brillare)

2016 Pinot Noir, Aroha Te Muna Craggy Range, Hawkes Bay, Uus-Meremaa (VinVin)

2015 O Diviso Single Vineyard, Ladeiras do Bibet, Valdeorras, Galicia, Hispaania (Vinosfair)

2015 Pedro Ximénez, Victoria Ordóñez “Voladeros”, D.O. Sierras de Málaga, Hispaania (Bestwine)

2009 Quarts de Chaume, Domaine Baumard, Val De Loire, Prantsusmaa (VinVin)

 

 

 

Ajakirjanik, luuletaja ja kirjanik Kalev Kesküla võttis eestlaste veinialase harimise enda südameasjaks. Kalevi veinijuhid ja –artiklid olid talle omaselt põhjalikud ja harivad. Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon annab Kalev Kesküla nimelist parima veinikirjutise Eelmistel aastatel on auhinna võitnud Arne Pajula, Siiri Kirikal, Sakarias Leppik, Kristjan Markii, Kristjan Ots ja Igor Sööt.

 

Kõik osalenud artiklid leiab ESA kodulehelt https://sommeljee.ee/kalev-keskula-artiklid-2022/

 

Rohkem infot:

Kristjan Markii

Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon
+372 5818 2682
president@sommeljee.ee